Mācās aizsargāties un kavēt ienaidnieku

Trīs dienas aptuveni tūkstoš karavīru un zemessargu Vidzemē piedalījās šī gada lielāko militāro mācību “Namejs 2022” pavasara posmā. Mācību mērķis - aizsargāties un kavēt ienaidnieku, kas šķērsojis Latvijas robežu no Austrumu puses, devies vairākos virzienos Vidzemē, lai savā kontrolē sagrābtu dzelzceļu. Viņiem pretī stājās Vidzemes zemessargi.

Līdzīgi kā tas notiek realitātē, arī šīs mācības noritēja intensīvi un neparedzami. Scenārijs paredzēja aizsargāties un kavēt pretinieku Smiltenes, Valkas un Strenču apkaimēs ar kājiniekiem, šķēršļu izlikšanu un dažāda veida militāro tehniku, noslēguma dienā izmantojot arī aviācijas spēkus. Situāciju uz zemes novēroja Zemessardzes izlūklidmašīna. Kamēr pretinieks turpināja savu virzību, citviet mežā notika cietušo glābšana.

Tā kā Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā Gauja ir šķērslis, lai cietušajam pēc iespējas ātrāk sniegtu palīdzību, viņu stabilizētu, bet tuvākie tilti ir vai nu bloķēti, vai atrodas tālu, rasts risinājums - pāri upei pārvelkot trosi un cietušo otrpus krastam nogādājot ar laivu. Dižkareivis, Medicīnas rotas speciālists Edgars Kajons stāsta: “Mums šis ir pirmo reizi - tāds kā eksperimentāls variants, lai zinātu, kā nākotnē varētu risināt šāda veida problēmas.

Šajā gadījumā ir kājas trauma, pats staigāt nevar. Mēs viņu speciāli imobilizējam uz muguras dēļa. Glābējs, kas atrodas kopā ar vienību, jau stabilizējis cietušo, nogādā līdz laivai, ar laivu droši tiek pārvilkts pāri. Sagaida Medicīnas evakuācijas brigāde kopā ar saviem glābējiem.”

Tālāk jau cietušais tiek nogādāts uz mežā izveidoto mobilo aprūpes punktu. Te palīdzība tiek sniegta arī citiem cietušajiem. Smagākos gadījumos, ja nepieciešams tiek piesaistīti arī ķirurgi, kuriem arī sava palīdzība jāsniedz turpat mežā transportlīdzeklī.

Tikmēr, saņemot informāciju par pretinieka pulcēšanos, vien dažu kilometru attālumā mežā jau paslēpušies zemessargi, kuri gatavi aizstāvēties un kavēt pretinieku ar visiem ieročiem. Pretinieka lomā iejutušies kanādieši.

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris, pulkvedis Gunārs Kauliņš: “Varēja redzēt, ja pretinieks ir apstājies ar kājinieku kaujas mašīnām, kas mūsu uztverē ir pretinieka augstas prioritātes mērķis, mēs prettankus, pretgaisu, artilēriju vienlaicīgi sakoordinēti uzliekam konkrētajās koordinātēs. Tas ir ļoti sarežģīts, apmācību ilgstošs process.”

Mācību laikā pretinieka lomu spēlēja arī Latgales brigādes zemessargi. Gunārs Kauliņš vērtē, ka kopumā mācības aizritēja labi, bet secinājumus vēl izdarīs šonedēļ. Jāpiebilst, ka novērot mācības bija ieradušies arī EDSO jeb Eiropas drošības un sadarbības organizācijas pārstāvji, izņemot Krievijas un Baltkrievijas pārstāvjus.