Mācās glābt karā ievainotos

Jau no septembra sākumā Latvijā notiek militāro mācību cikla “Namejs 2022” rudens posms. Aizvadītās nedēļas nogalē spraigas mācības notika Zemessardzes (ZS) 4. Kurzemes brigādei, īpaši trenējot sadarbību ar dažādiem dienestiem, lai operatīvi un veiksmīgi glābtu kaujā ievainotos. Mācībās iesaistījās gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), gan Kuldīgas slimnīca, gan ASV gaisa spēku vienība, kas dislocēta Lielvārdē.

Norautas kājas un rokas, vaļēji lūzumi, dažādi sprādzienā lidojoši priekšmeti, kas savainojuši ķermeni – tie ir tikai daži no ievainojumiem, ar kuriem pēc iespējas ātrāk ievainotais ir jānogādā drošībā un medicīnas iestādē. ZS 4. Kurzemes brigādes medicīnas rotai šīs bija vienas no pirmajām mācībām, kurās iziets viss cikls – vispirms saskarsme un palīdzība cietušajam tieši kaujas laukā, pēc tam viņa nogādāšana drošākā vietā – specializētās teltīs, kur iespējams sniegt pirmā līmeņa neatliekamo medicīnisko palīdzību. ZS 4. Kurzemes brigādes Medicīnas rotas virsārsts Uldis Balodis: “Traumas ir dažādas, mediķiem jāmāk izvērtēt, kam vispirms pievēršamies, jo šādā kaujā vienmēr resursu pietrūkst, arī mediķu resursu. Jāmāk pareizi tos izmantot, tāpēc ir šī tiražēšana jeb prioritāšu piešķiršana cietušajam.”

Šajās mācībās notika sadarbības trenēšana arī ar civilajām struktūrām – NMPD ievainotos gaida ārpus karadarbības zonas, tāpēc īpaši svarīga nozīme ir savstarpējai saziņai un precīzai informācijas nodošanai. 

Ārkārtas situāciju gatavības nodrošināšanas nodaļas vadītājs Juris Raudovs: “Šīs mācības dod mūsu kolēģiem ieskatu sarunāties rācijās neikdienišķā valodā, runāt ar standartiem, kādi ir pieņemti militārā jomā, cietušo ziņojumus nodot noteiktā secībā. Tas, kas ikdienā mums nenotiek.”

Ievainoto transportēšana uz Kuldīgas slimnīcu notika gan ar NMPD transportu, gan ar ASV gaisa spēku vienības palīdzību. Gatavojoties mācībām, piesaistīti tie mediķi, kas nebija aizņemti plānveida vai akūtajās operācijās. Ja tāda situācija notiktu realitātē, tad visas plānveida operācijas un ambulatorās pieņemšanas būtu atceltas un palīdzībai būtu mobilizēts viss iespējamais medicīniskais personāls. “Latvijas gadījumā, ja mēs runājam konkrēti par medicīnu, tad šis ir visaptverošas valsts aizsardzības koncepts, ka ir lietas, ko dara karavīri uz vietas laukā, bet mūsu civilajām slimnīcām un NMPD būs jāiesaistās palīdzības sniegšanā. Ja šī sistēma ir sakārtota un strādā, tad arī karavīram ir morālā pārliecība par to, ka viņu nepametīs kaujas laukā,” saka ģenerālmajors, Apvienotā štāba priekšnieks Imants Ziediņš.

Militāro mācību cikla “Namejs 2022” rudens posmā piedalās karavīri un zemessargi no visām Nacionālo bruņoto spēku vienībām. Tās notiks līdz 9. oktobrim.


#SIF_NVZ2022