Madara Rābe: “Uztveriet savu veselību nopietni!”

Influencere, uzņēmuma “Raabe Limited” līdzīpašniece, veselīga dzīvesveida piekritēja, grāmatvede un divu meitu mamma Madara Rābe ir pārliecināta, ka par sevi un savu veselību ir jārūpējas dienu no dienas un par to nedrīkst ne mirkli aizmirst. 

Madara pērn augustā uzsāka vakcinācijas kursu pret cilvēka papilomas vīrusu jeb CPV, kas ir visbiežākā un izplatītākā seksuāli transmisīvā infekcija. Nu viņa šo vakcinācijas kursu ir noslēgusi un aicina par savu veselību rūpēties arī citiem.

“Tuvojoties savam 30. dzīves gadam, sāku pievērst aizvien lielāku uzmanību savai veselībai un pašsajūtai, turklāt man ir atbildība ne tikai pret sevi, bet arī ģimeni, tāpēc nolēmu vakcinēties pret CPV. Pirmajā vakcinācijas reizē man bija liels satraukums. Visu laiku domāju par to, vai sāpēs, vai būs blakusparādības un, ja būs, tad kādas, kā reaģēs mans organisms, kā es jutīšos un vai esmu pieņēmusi pareizu lēmumu. Ļoti palīdzēja ģimenes atbalsts. Viņi zina, ja es kaut ko grasos darīt, tad vispirms esmu rūpīgi izpētījusi un izanalizējusi pieejamo informāciju. Es vakcinācijas laikā arī ik pa laikam saņēmu vēstules no sievietēm vecumā virs 30 gadiem, kurās viņas dalījās savā pieredzē, sniedza ieteikumus un apvaicājās, kā aizrit mans vakcinācijas process. Nenoliegšu, ka bija arī vēstules, kurās man ieteica atturēties no vakcinācijas pret CPV, taču nevienā no tām nebija paskaidrojuma un detalizētas informācijas par to, kāpēc man nevajadzētu vakcinēties. Man rakstīja arī mammas, kuras ir vakcinējušas vai vēl tikai plāno vakcinēt arī savus bērnus,” stāsta Madara.

“Pirms uzsāku vakcinācijas kursu, es iepazinos ar pieejamo informāciju internetā, lasot ne tikai latviski veidotus rakstus, bet arī ārzemju, kā arī sekoju līdzi Latvijas ārstu un speciālistu sniegtajai informācijai. Sevi izglītojot par šo vīrusu un vakcināciju pret to, jutos droša, ka zinu gana daudz, lai pieņemtu lēmumu. Un līdz ar vakcinācijas kursa uzsākšanu, tikai apstiprinājās tas, ko pirms tam biju lasījusi.”

“Man šis vakcinācijas kurss bija veiksmīgs. Nebija sliktas pašsajūtas, ja nu vienīgi sāpēja roka, taču tas nekādi neietekmēja manas ikdienas gaitas. Tieši pretēji. Šobrīd jūtos vēl labāk, drošāk un enerģiskāk!”

“Kā jau iepriekš teicu, es pievēršu ļoti lielu uzmanību gan savam, gan savu ģimenes locekļu veselības stāvoklim. Mēs ēdam veselīgi, dzeram daudz ūdens, sportojam, regulāri uzņemam atbilstošus vitamīnus, uzturam labvēlīgu vidi mājās. Domāju, mēs esam uz visai laba un veselīga viļņa. Taču ar veselīgu dzīvesveidu ne vienmēr iespējams sevi pasargāt no kādas slimības. Tieši tāpēc es apsveru pret CPV vakcinēt arī meitas tad, kad viņas būs atbilstošā vecumā. Uzskatu, ka ir svarīgi par šo vīrusu izglītot ne tikai vecākus, bet arī jauniešus. Meitenēm šī vakcīna pieejama bez maksas jeb ir valsts apmaksāta no 12 līdz 17 gadu vecumam, savukārt zēniem – no 12 līdz 14 gadu vecumam,” informē Madara.

Dr. Gerda Lielause, Madaras Rābes ģimenes ārste, pauž, ka CPV ir plaši sastopams vīruss, ar kuru var inficēties ikviens un nejust nekādas izmaiņas veselības stāvoklī, turklāt ir iespējams inficēt arī savu partneri. Vairumā gadījumu (70 – 90%) CPV infekcija norit bez jebkādiem simptomiem un organisms pats atbrīvojas no vīrusa viena līdz divu gadu laikā. Taču hroniska infekcija var novest pie nopietnām veselības problēmām, piemēram, dzemdes kakla, maksts, vulvas un anālās atveres pirmsvēža bojājumiem un vēža, kā arī dzimumorgānu kārpām. Visefektīvāk no inficēšanās pasargā vakcinācija. 

“Madara ir izgājusi pilnu vakcinācijas kursu bez jebkādām blakusparādībām. Esmu priecīga, ka manā praksē ir vēl viena pret CPV vakcinēta paciente. Patiešām ceru, ka Madaras labais piemērs pārliecinās tos, kuri vēl šaubās par vakcinācijas obligātu nepieciešamību,” uzsver Dr. Gerda Lielause. 

Daktere atklāj, ka meitenēm ir svarīgi vakcinēties vēl pirms intīmu attiecību uzsākšanas. “Lai gan ģimenes ārstam ir jāseko līdzi tam, kad bērnam vajadzētu saņemt kādu poti, arī vecākiem ir nepieciešams aktīvi interesēties par profilaksi un izlemt par labu vakcinācijai. Vecāki ir tie, kuriem ir vislielākā atbildība par bērna veselību,” bilst Dr. Gerda Lielause. 

“Uztveriet savu veselību nopietni un neaizmirstiet rūpēties par sevi,” mudina Madara. “Ikdienā redzu daudz sagurušu cilvēku, kuri sūdzas par veselības problēmām. Lieciet sevi pirmajā vietā, un tad viss sakārtosies.” 

Plašāku informāciju par CPV skatīt šeit.