Madonā deponē sniegu nākamajai sezonai

Madonas atpūtas bāzes “Smeceres sils” teritorija, kā lielākā daļa Latvijas, ir klāta ar dabisko sniegu. Ziema ar sniegu šogad lutina. Tas ļāvis izveidot slēpošanas trases vairāk nekā 25 kilometru garumā. Vai sniegs būs nākamgad un vai decembrī varēs atkal slēpot – madonieši sāk rūpēties jau laicīgi.

Gunārs Ikaunieks, sporta un atpūtas bāzes “Smeceres sils” vadītājs, stāsta, ka iepriekšējā gadā tika izveidots speciāls laukums sniega deponēšanai, lai tur varētu uzglabāt sniegu nākamajai sezonai.

Sniega ražošana trasēm ir pabeigta – stāsta Gunārs Ikaunieks. Vēl tikai esot jāpapildina sniega krājumi starta laukumā, tāpēc, aktīvi izmantojot mīnus grādu temperatūru, uzsākta sniega ražošana iekonservēšanai.

Gunārs stāsta, ka zemē esot caurules hidrantu sistēmai. Tās iztur lielu spiedienu, lai varētu ražot sniegu. Ūdens tiek sūknēts no dīķiem, piegādāts uz sniega lielgabaliem, kur ar spiediena un ventilatora palīdzību sniegs tiek izsmidzināts gaisā.

Pieredze par to, kā var saražot mākslīgo sniegu un vēl nodrošināt tā krājumus, gūta kaimiņvalstī Igaunijā. Sporta bāzē Otepē un Jolumē sniega deponēšana notiek jau daudzus gadu, nav nekas jauns.

Pirms pāris gadiem Madonā tika veikts eksperiments, deponējot nelielu daudzumu dabiskā sniega, kas toreiz noturējās līdz augustam. Tagad madonieši ir apņēmības pilni saražot un prasmīgi noglabāt mākslīgo sniegu.

“Ražošanas process nav vienkāršs. Darbs ir 24 stundas diennaktī. Visu laiku ir jāpieskata šīs iekārtas, lai neaizsaltu un lai pareizā virzienā tiktu noregulēti sniega lielgabali, sniegs nokristu tur, kur ir paredzēts,” stāsta Gunārs Ikaunieks.

Darīt, ieguldot līdzekļus un pamatīgu darbu, pretī gūstot reālu ieguvumu vietējiem iedzīvotājiem, tūristiem un, protams, sportistiem.

Distanču slēpotājs Raimo Vīgants stāsta, ka tas atļaušot ātrāk uzsākt gatavošanos sezonai – varēšot iegūt mēnesi ātrākus treniņus uz sniega. Tas ir izcils ieguldījums.

Gunārs Ikaunieks uzsver, ka, veicot deponēšanas procesu, Madona no decembra būšot piepildīta ar slēpotājiem, kas būs ieguvums finansiālajā ziņā. Arī jauniešiem būšot iespēja laicīgi uzsākt treniņsezonu.

Kā apgalvo speciālisti, sniegu prasmīgi noglabājot, tā zudumi vasarā nepārsniedz 25 procentus. Jau novembra beigās, sākoties vēsam laikam, sniegu ar retraku izlīdzinās trasē, un slēpošanas sezona Madonā varēs sākties.