Madonā notiks pasaulē lielākās ziemas orientēšanās sacensības

Pasaules lielāko ziemas orientēšanās uz slēpēm sacensību organizēšana šogad uzticēta Latvijai. Jau no pirmdienas līdz pat 5. februārim par nokļūšanu uz goda pjedestāla Madonā sacentīsies sportisti no 16 pasaules valstīm, tostarp ASV un Japānas. Lai arī ziema šogad ir ar mainīgiem laikapstākļiem un brīžiem tika pieļauta pat varbūtība par sacensību atcelšanu, mači būs, un tajos dalību ņems arī vairāk nekā 20 Latvijas sportisti. 

Sporta un atpūtas bāzē Smeceres sils šobrīd valda ierastā treniņu atmosfēra, taču jau nākamnedēļ šī vieta kļūs par mājvietu lielākajam ziemas orientēšanās pasākumam pasaulē, jo vienlaicīgi šeit notiks vairākas sacensības.” 

Sacensību direktors, sporta un atpūtas bāzes “Smeceres sils” vadītājs Gunārs Ikaunieks stāsta: “Šeit pulcēsies pasaules labākie ziemas orientieristi, startējot Eiropas čempionātā pieaugušajiem un Pasaules kausa izcīņā, Pasaules junioru čempionāts un arī Eiropas čempionāts jauniešiem. Kopumā ir pieteikušies apmēram trīs simts dalībnieki. ”

Pašlaik dalību apstiprinājušas 16 valstu komandas, kur lielākā pārstāvniecība tradicionāli ir Skandināvijas valstīm – Zviedrija pieteikusi 45 cilvēku komandu, savukārt Somija – 40. Kā zināms, orientēšanās tradicionāli ir ļoti populāra Ziemeļvalstīs, taču dalību sacensībām pieteikušas arī ASV un Japāna. Latviju sacensībās varētu pārstāvēt divdesmit seši sportisti un, ņemot vērā līdzšinējos sasniegumus starptautiskās sacensībās, arī mājiniekiem ir liela iespēja tiekties uz goda pjedestāla augstākajiem pakāpieniem. Ikaunieks: “Komandā ir daudz pieredzējušu orientieristu, kas ir startējuši un izcīnījuši medaļas gan Pasaules junioru čempionātos, gan jauniešu čempionātos. Tā kā arī šogad ceru, ka mūsējie cīnīsies šeit par medaļām un spēs sastādīt konkurenci pasaules vadošajiem ziemas orientieristiem, kas vairāk nāk no Skandināvijas, Šveices, Čehijas.”

Trasē sastopam vienu no Latvijas izlases pārstāvēm – Madonas puses sportisti Aneti Strautu, kura gatavojas startam Pasaules junioru čempionātā. “Treniņi notiek katru dienu joprojām bez apstājas. No sevis sagaidu diezgan labus rezultātus, jo esmu visu šo ziemas periodu tam gatavojusies. Sajūta ir diezgan neticama, ka jau nākamnedēļ būs sacensības, kam visu laiku gatavojos. Es domāju, ka viss būs kārtībā un rādīšu, ko es esmu satrenējusi, un būs labi.”

Latvijas izlases dalībniece , Madonas BJSS , OK “Arona” Anete Strauta saka: “Apvidus noteikti nebūs viegls, būs ļoti daudz kalnu, ar to var rēķināties šeit, Smeceres silā. Noteikti arī tas trašu tīkls kopumā jau ir diezgan garš, ir pietiekami daudz špūres, bet es ticu, ka būs ļoti sarežģīti, interesanti , daudz dažādu nobraucienu. Ekstrēmi, un to arī es gaidu šeit.”

Jāuzsver, ka ziemas orientēšanās sportam ļoti būtisks ir sniega daudzums, jo trašu tīkls, kas, konkrēti Madonā, varētu sasniegt pat simts kilometrus, stiepjas tālu aiz stadiona robežām. Tur nav iespējams saražot mākslīgo sniegu, līdz ar to mainīgie laikapstākļi, kā RETV ziņām uzsver organizatori, ir sagādājuši ne mazums rūpju. 

Ikaunieks: “Sākās ļoti cerīgi un saisti, jau pat novembra otrajā pusē. Līdz pat 40 cm sniega, kas bija ļoti pozitīvi priekš ziemas dažādu pasākumu organizēšanas. Tad nāca jaunā gada lietus un arī lietus, kas pirms nedēļas, kas, protams, ir krietni deldējis sniega segu. Trūkst vietām uz trasēm sniegs, kas arī ir jāpieber, ir jāpārplāno špūru tīkls, jāpārplāno distances. Līdz ar to ir ļoti, ļoti daudz papildus darbu, kas jau bija veikti iepriekš. ”

Taču, kā uzsver Gunārs Ikaunieks, gala lēmums ir pieņemts un sacensības notiks. Jāpiebilst, ka līdztekus profesionālajiem mačiem paredzētas arī atklātās sacensības, kas dos iespēju iepazīt orientēšanos uz slēpēm ikvienam. Sacensību norisei un mūsu izlases sniegumam līdzi sekosim arī mēs kanālā ReTV.