Madonā un Vecpiebalgā mēģina aplaupīt bankomātus

Pēdējo dažu dienu laikā Vidzemē notikuši vairāki mēģinājumi apzagt banku automātus. Valsts policija sākusi izmeklēšanas. Pagaidām nav zināms, vai naudu izzagt vēlējās viena persona vai vairākas.

“SEB” bankas bankomātu, kas atrodas tirdzniecības centrā Madonā, naktī uz ceturtdienu mēģināja aplaupīt. Tas ir bojāts, nedarbojas, par to liecina arī uzraksts displejā.

Mēģinājums aplaupīt bankomātu veikts, cenšoties to sazāģēt, taču tas nav izdevies. Notikušo komentē Valsts policija. “Šobrīd notiek aktīva izmeklēšana. Varam tikai apstiprināt faktu, ka 28. jūlija naktī Madonā tika bojāts naudas izmaksas bankomāts. Saistībā ar to Valsts policijas Vidzemes pārvaldes Madonas iecirknī ir uzsākts kriminālprocess,” norāda Ance Rozīte, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste.

Savukārt Vecpiebalgā bankomātu uzlauzt mēģināja šonakt. Pēc uzlaušanas mēģinājuma tas aizklāts, jo nedarbojas. Kā ReTV informē Valsts policija, šie ir vienīgie gadījumi, kad notikuši mēģinājumi izzagt naudu no bankomātiem, tos mehāniski bojājot. Ance Rozīte: “Ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 175.panta 3.daļas par zādzību, ja tā izdarīta no glabātavas vai ietaises, kas savieno glabātavas. Plašāku informāciju izmeklēšanas interesēs nevaram sniegt.”

“SEB” bankas speciālisti ReTV apliecina, ka šādi uzbrukumu bankomātiem nav bieži, tomēr ik pa laikam notiek. “SEB” bankas Drošības pārvaldes vadītājs Mārcis Pelcis: “Ir gadi, kad ir šie gadījumi trīs, pieci, desmit, ir gadi, kad vispār nav. Tas lielā mērā ir atkarīgs no globālām tendencēm, kas notiek krāpšanas melnajā tirgū. Ja hakeri ir atraduši veidu, kā bankomātiem uzbrukt, šī te informācija bieži vien tiek pārdota.”

Kā uzsver bankas pārstāvis, mēģinājumi šādi tikt pie naudas faktiski nav īstenojami. Nauda tiek aizsargāta gan fiziski, gan nodrošinoties ar tā saucamo tintes aizsardzību naudas kastēs. “Tie izgrieztie caurumi jau neko nedod. Tur ir izgriezts caurums, bet pretim nav nekā. Bankomātus laupīt, mēģināt izraut un tad atvērt seifu vai griezt nav jēgas, jo pēc tam šī nauda nebūs izmantojama.”

Uzrunājot iedzīvotājus Vecpiebalgā un Madonā, jaušams satraukums. Vietējiem ir arī iespējamās atbildes par iemesliem zādzībām. Tiek minēta arī ekonomiskā un kopējā situācija valstī.

Andim šonakt nozagts dārgs velosipēds, kas pēc neoficiālas informācijas varētu būt to pašu cilvēku nodarījums. Savukārt madonieši uz notikušo skatās politiskā kontekstā. Imants: “Arī tad, kad bija ap Daugavpili meža ugunsgrēki, bija aizdomas par ļaunprātīgu dedzināšanu. Es domāju, ka ir cilvēki, kas vienkārši cenšas radīt šeit nestabilitāti, nemieru saistībā ar Ukrainu.”

Par to, vai šīs abas zādzības ir vai nav savstarpēji saistītas, pagaidām skaidrības nav - policija turpina izmeklēšanu. Nav arī zināms, vai tās rīcībā ir arī video materiāli no vietām, kur atrodas bankomāti.#SIF_NVZ2022 

Foto: Freepik