Madonieši Ukrainai ziedo jaudīgu apkures katlu. Tas sildīs skolu un slimnīcu

Jau kopš pirmajām kara dienām Latvija ir viena no aktīvākajām Ukrainas atbalstītājām. Izmitinot Ukrainas civiliedzīvotājus pie sevis un sūtot dažāda veida palīdzību uz kara skartajām zonām, atbalstu cīņā pret agresoru nepārtraukti sniedz arī madonieši. Nupat uz Ukrainu tika aizsūtīts jaudīgs gāzes apkures katls, kas nodrošinās siltumu iestādēm Bobrinecas pilsētā.  

Gāzes apkures katls ar 895 kW jaudu ir smags. Lai to ieceltu transportēšanai uz Ukrainu, talkā nākusi vietējā zemnieku saimniecība, izlīdzot ar traktoru un pacēlāju. Pašvaldībai piederošais savulaik Vestienas pamatskolai dāvinātais, taču līdz šim neekspluatētais apkures katls turpmāk sildīs Kirovohradas apgabala Bobrinecas pilsētas iedzīvotājus. Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirektore Oksana Kiriļjuka: “Gāzes apkures katls apsildīs sociālās infrastruktūras objektus: skolu un slimnīcu. Jūs droši vien zināt, ka mūsu pilsētas pēc raķešu uzbrukumiem regulāri ir bez ūdens, siltuma un elektrības. Šis dāvinājums pilsētai ļaus laicīgi sagatavoties jaunajai apkures sezonai, tādēļ palīdzība tiešā vārda nozīmē sasildīs mūsu iedzīvotājus.”

Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs: “Jau iepriekš, darbojoties pašvaldību izpilddirektoru asociācijā, sazinājāmies ar līdzīgu organizāciju Ukrainā, kas nodarbojas gan ar palīdzības organizēšanu, gan vispār pašvaldību interesēs. Apzinājām konkrētu pašvaldību Ukrainā, kurai šāds katls nepieciešams, tā kā mēs zinām, uz kurieni dosies, arī plānojam nākotnē veidot sadarbību.” 

Bobrineca kopš kara sākuma ir uzņēmusi un turpina uzņemt Ukrainas iedzīvotājus, kas bēg no karadarbības. Galvenokārt no Krievijas īslaicīgi okupētajām teritorijām tuvumā esošā Mikolajivas reģiona. Šobrīd pašvaldības Bērnu un jauniešu radošuma centrā un kopmītnēs mitinās studenti, kā arī skolotāji un skolēni, kuri pārvietoti valsts robežās no dažādiem Ukrainas reģioniem. Kiriļjuka: “Ļoti priecājos, ka apkures katla dāvinājums kalpos arī par grūdienu turpmākām, noturīgām partnerattiecībām un draudzībai starp Bobrinecu Ukrainā un Madonu Latvijā. Esmu pārliecināta, ka šī draudzība būs savstarpēji izdevīga, jo varam viens no otra daudz mācīties un aizgūt. Protams, Ukrainai šobrīd primāri ir nepieciešams atbalsts, kas ļaus uzvarēt karā, taču turpmākā sadarbība, īstenojot mērķi – Ukrainai kļūt par pilntiesīgu Eiropas ģimenes locekli, nozīmīga būs Latvijas pašvaldību pieredze eirointegrācijas jautājumos. Protams, arī starpkultūru saišu stiprināšana un citas jomas būs tās, uz kurām mēs raugāmies kā labiem saskares punktiem.”

Jāpiebilst, ka furgonā Vestienā tika iekrautas arī no Valmieras novada šurp atvestās iedzīvotāju ziedotās lietas, tostarp bērnu pašdarinātas rotaļlietas, kas kopā ar apkures katlu nonāks pie Bobrinecas pilsētas iedzīvotājiem. Kristīgās želsirdības misijas “Ковчег” direktors Pjotrs Vlasovecs: “Mēs kā kristīgā misija ar palīdzības sūtījumiem dodamies uz dažādām teritorijām Ukrainā, tostarp uz teritorijām, kuras nesen atbrīvotas. Ir ļoti smagi, redzot to visu. Mēs sastopam cilvēkus, kuri 30, 40 dienas nav redzējuši maizi. Šī palīdzība viņiem ir ļoti nepieciešama, brīžiem pat katastrofāli. Labi zināmā paruna vēsta, ka “Patiesus draugus var iepazīt nelaimē!”. Latvija un tās iedzīvotāji ir patiess Ukrainas draugs.”