Magnēti apdraud bērnu veselību

Magnēti, kas norīti - nopietns drauds bērna veselībai. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) nepilna mēneša laikā ar šādu problēmu nācies palīdzēt jau četriem bērniem.

Arta Bārzdiņa, BKUS pārstāve, stāsta par kādu konkrētu gadījumu. Bērns ir operēts, taču viņam būs nepieciešama vēl viena operācija. Pārstāve pauž, ka, ja veidosies saaugums, būšot atkārtota operācija. Viņa uzsver: “Viena nieka muļķīgas spēles rezultātā, vēl draugu uzmundrinājumu gadījumā, bērns ir palicis principā par invalīdu.”

Arta Bārzdiņa stāsta – pieredzēto gadījumu iemesli ir visai atšķirīgi, tāpat arī sekas. Viņa atminās gadījumu par kādu deviņus gadus jaunu meiteni, kas veidojusi no diviem kopā saliktiem magnētiņiem pīrsingu - viens magnēts mēles vienā pusē, otrs otrā (tieši tas pats ar vaigu). Pa vidu notikušas sarunas, kā rezultātā magnēti tiek norīti.

Jāpiebilst, viens pats norīts magnēts lielu kaitējumu nenodara, un organisms no tā tiek vaļā pats, taču, ja norīti vairāki, process var būt neparedzams. Arta Bārzdiņa pauž, ka minētajā gadījumā bijis grieziens vēdera priekšējā sienā, kā arī atvērts vēdera dobums.

Magnētiskās bumbiņas kuņģī salīp kopā un tādos gadījumos jau ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. “Dažreiz pat ir jāizņem zarnu gabals laukā,” stāsta Arta Bārzdiņa. Bērniem kādu laiku ir jāstaigā ar stomu – nevar veikt savas funkcijas, aizejot uz tualeti, kā to darījis līdz šim.

Bažās par pēdējā laika gadījumiem, slimnīca vērsusies arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrā jeb PTAC ar aicinājumu pārskatīt tirgū esošās rotaļlietas. Šobrīd ir noteikts, ka rotaļlietās drīkst būt magnēti ar vāju pievilkšanās spēku. Linda Rinkule, PTAC pārstāve, pauž, ka, ja bērns tos var norīt jebkurā vecumā, tie nedrīkst būt stipri.

Linda Rinkule ReTV Ziņām stāsta – šogad no tirgus izņemti jau divi rotaļlietu modeļi, kuri nav bijuši droši un atbilstoši prasībām. Vēl gan ir arī tādi magnētiski priekšmeti, kas nav paredzēti bērniem, bet tik un tā viņu rokās tie nonāk, piemēram, caur interneta veikala palīdzību.

Mediķi un PTAC aicina pievērst uzmanību atzīmēm uz rotaļlietām. Ja reiz tā norāda 3+, tad jaunākiem bērniem tā nebūs paredzēta. Arta Bārzdiņa piebilst, ka tam jāpievērš uzmanība tieši vecākiem, vecvecākiem, draugiem un radiem – viņi ir tie, kas dāvina dāvanas bērniem, jauniešiem.

Jāuzsver, ka uzmanīgiem jābūt arī ar rotaļlietām, kurās ievietotas baterijas. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve stāsta. Tas ir vēl viens priekšmets, kas apdraud bērnu veselību – pusstundas laikā tā var sāk izšķīst bērna barības vadā.