Magoņu ģimene ikdienā šķiro atkritumus

Atkritumu apsaimniekošanas jomā Latvijai vēl ir daudz izaicinājumu. 2035.gadā Latvijas poligonos drīkstēs apglabāt tikai desmit procentus no visiem radītajiem atkritumiem, bet šobrīd poligonos nonāk aptuveni 60 procenti. Lai izpildītu izvirzītās prasības, svarīgi ir ne tikai atkritumus šķirot, bet arī samazināt to daudzumu katrā mājsaimniecībā. Ir iedzīvotāji, kuri jau tagad to cenšas darīt. Atkritumus ikdienā šķiro arī Magoņu ģimene no Jēkabpils novada.

Magoņu ģimene dzīvo Jēkabpils novada Kūku pagastā, bet viņu pieredze atkritumu šķirošanā sākās pirms vairākiem gadiem, kad dzīvesvieta vēl bija Jēkabpils pilsētā. “Kaut kādi sākumi varētu būt meklējami 2017.gada sākumā, kad mēs ievācāmies Bebru mikrorajonā dzīvoklītī. Mazajā dzīvoklītī ar mazo virtuvīti. Kaut kā mēs tur atradām iespēju sākt šķirot atkritumus. Tā mēs to darām līdz pat šai dienai. Sākās tas stāsts, kā mēs sākām šķirot. Kad tu sēdi mazā dzīvoklītī, gatavo, dzer daudz ūdens no plastmasas pudelēm - nāk papildu iepakojumi. Tev miskaste ir tik maziņa, cik ir. Lai to atkritumu maisu nepiepildītu katru dienu, tad plastmasas pudeles sākām likt malā, skārda bundžas malā, papīrus sākām likt visu malā, kas arī daudz vietas aizņem, stiklu,” saka Renārs un Rūta Magones, Kūku pagasta iedzīvotāji.

Magoņu ģimene uzsver, ka šķirotajiem atkritumiem domāto konteineru trūkums pie mājas nav attaisnojums, lai nešķirotu, jo viņi paši sašķirotos atkritumus liek mašīnā un ved uz tuvākajiem konteineriem, kas atrodas aptuveni divu kilometru attālumā. Arī pats šķirošanas process viņiem nešķiet nekas grūts.

Dārzeņu paliekas un citus bioloģiski noārdāmos atkritumus ģimene nes uz kompostu, kas ierīkots mājas pagalmā, tādējādi vēl vairāk tiek mazināts poligonā noglabājamo atkritumu apjoms. “Tā savā ziņā ir paša cilvēka atbildība, vai tu radi aiz sevis atkritumus, kurus tu pats sašķiro, vai tu radi tikai sadzīves atkritumus, kurus pēc tam aprok. Es pēc sevis negribu radīt atkritumu atkritumus. Es gribu nodot otrreizējai pārstrādei, domāt par vidi, domāt uz priekšu, turklāt - mums ir bērni. Man tas lielākais gandarījums bija tajā momentā, kad dēls, kuram divi gadi, kad kaut kāds papīrītis rokā, viņš attaisa miskasti un jautā – kurā miskastē man jāmet,” stāsta Renārs un Rūta Magones, Kūku pagasta iedzīvotāji.

Lai mazinātu radīto atkritumu apjomu, Magoņu ģimene uz veikalu brauc ar saviem – auduma iepirkuma maisiņiem. Padomāts ir arī par to, lai veikalā nebūtu jāņem mazie polietilēna maisiņi.

Magoņu ģimene iesaka atkritumu apsaimniekotājiem attīstīt šķirojamo atkritumu konteineru infrastruktūru jaunizveidotajā Jēkabpils novadā, lai arī lauku reģionos dzīvojošajiem tie būtu tuvāk pieejami.