Mainīsies kārtība sīkpaku saņemšanai

Dienā Latvijā pienāk ap 25 līdz pat 30 tūkstošiem sīkpaku no dažādiem Ķīnā, Krievijā, Lielbritānijā un citās trešajās pasaules valstīs reģistrētiem interneta veikaliem. Līdz šim, ja to vērtība nepārsniedza 22 eiro, sūtījums nebija jādeklarē un PVN nebija jāmaksā.

VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja Irēna Knoka saka: “Tie ir visi šie sīkie nieciņi, telefona maciņi, piezīmju papīrīši, ko pieaugušie un nereti arī bērni ar vieglu roku internetā pasūta. ”

Pēc 1. jūlija tik ļoti ierastā kārtība mainīsies - lēmusi Eiropas Savienība, lai aizsargātu iekšējo tirgu. Turpmāk par jebkuru šādu komercsūtījumu būs jāiesniedz muitas deklarācija un jāsamaksā pievienotās vērtības nodoklis 21% apmērā, bet, ja sūtījuma vērtība pārsniegs 150 eiro, būs jāmaksā arī ievedmuitas nodoklis.

Irēna Knoka atzīst: “Galvenās neērtības zemas vērtības sūtījumiem nav tik daudz tā nodokļu maksāšana, cik muitas formalitāšu kārtošana.”

Tas esot nepieciešams, lai kontrolētu, vai sūtījumi nesatur aizliegtus priekšmetus un vielas. “Ir jau ne tikai šie te maciņi. Ir tējas, medikamenti, uztura bagātinātāji, kas var saturēt aizliegtas vielas, steroīdus. Kažokādas izstrādājumi, kas īpaši jākontrolē, jo ieved dažādus savvaļas dzīvnieku izstrādājumus. Tā pat arī kosmētika. Ir bijuši gadījumi ar dažādiem lāča dziedzeriem un taukiem,” bilst Irēna Knoka.

“Latvijas Pasts” vērtē, ka pēc 1. jūlija viņu ikdienā radīsies pamatīgs papildus darba apjoms, lai apkalpotu šos zemas vērtības sūtījumus. Tai pat laikā grūti prognozēt, vai pēc šīm izmaiņām mainīsies iedzīvotāju paradumi.

VAS “Latvijas Pasts” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns: “Mums būs sūtījumi kaut kur jāuzglabā, jāpārliecinās, vai klients pats atmuitojis vai ar pasta starpniecību to izdarīs. Taisām tagad elektronisku vienkāršotu pakalpojumu, lai palīdzētu šo procesu noformēt.”

Latvija ir viena no retajām valstīm Eiropā, kur muitas deklarāciju par komercsūtījumiem iedzīvotāji varēs aizpildīt paši VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā, vai arī to izdarīs komercsūtījuma piegādātājs, piemēram, pasts. Tad, kad muita deklarāciju apstiprinās, par sūtījumu būs jāsamaksā pievienotās vērtības nodoklis elektroniskajā sistēmā vai pie sūtījuma piegādātāja. Piemēram, ja internetā iegādāta telefona maciņa vērtība ir eiro 1.50, tad nodoklī par to būs jāpiemaksā 31 cents.

“Mūsu elektroniskā muitas sistēma sasaistīta ar Latvija.lv, uzreiz var samaksāt. Ja veic šādi, tad likums saka, ka uzreiz atzīst par ieskaitītu valsts budžetā, tur pareizi konti,” saka Irēna Knoka.

Jāpiemin, ka no 1. jūlija darboties sāks arī vienota IOSS sistēma, kas paredz iespēju trešo valstu interneta veikaliem reģistrēt savas pārstāvniecības Eiropas Savienībā. Visas formalitātes ar muitu un nodokļiem nokārtot automātiski. Pagaidām interneta veikalu milži to nesteidzot darīt. Tikmēr Finanšu ministrija paredzējusi, ka līdz ar šīm izmaiņām PVN ieņēmumi no nelielas vērtības sūtījumiem gadā pieaugs par 10,4 miljoniem eiro.


Foto: unsplash.com