Mājokļa pabalstam pašvaldībās var pieteikties arī tad, ja nav trūcīgā vai maznodrošinātā statusa

Vairāku pašvaldību sociālajos dienestos pieaudzis iedzīvotāju iesniegumu skaits mājokļa pabalstam par janvāri, krietni augušas arī pabalstos izmaksātās summas. Piemēram, Talsu novadā darbinieki ik dienas saņem iedzīvotāju zvanus ar jautājumiem par iespēju pieteikties pabalstam. ReTV Ziņu aptaujātajos sociālajos dienestos prognozē, ka nemazināsies arī iesniegumu skaits mājokļa pabalstam par februāri.

Daudzās mājsaimniecībās janvārī saņemtie siltuma rēķini par decembri bija ļoti lieli. Lai tos segtu, daļa cilvēku jau vērsušies savas pašvaldības sociālajā dienestā. Talsu novadā ReTV Ziņām norādīja, ka janvārī Sociālajā dienestā ir vērojams iesniegumu pieaugums mājokļa pabalstam. Bet to skaits nav audzis tik ievērojami, cik pamatīgi ir kāpusi mājokļa pabalstos izmaksātā kopējā summa. “Ja 2022. gadā bija 17 tūkstoši, tad 2023. gada janvārī tie bija gandrīz 74 tūkstoši,” norāda Talsu novada Sociālā dienesta vadītāja Dace Zeļģe.

Sociālajā dienestā skaidro, ka Talsu novadā mājokļa pabalsta apmērs vidēji svārstās no 300 līdz 400 eiro. “Kur ir lielas ģimenes, tur sanāk pabalsti pat 800, pat 900 eiro. Tām ģimenes, kuras īrē, pabalsts sanāk lielāks. Tad ir kurināmajam. Vienreizējais pabalsts arī sastāda lielu summu. Darbinieki pat zvana un prasa, lai paskatās, vai tiešām tik liela summa sanāk,” saka Talsu novada Sociālā dienesta sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Tatjana Kuzmuka.

Savukārt Madonas novadā janvārī saņemti gan vairāk iesniegumi mājokļa pabalstam, gan arī izmaksāta lielāka kopējā summa. Madonas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste: “Pagājušā gada janvārī saņēmēju skaits 140. Naudas izteiksmē tie bija 14 650 eiro. Šogad ir 300, naudas izteiksmē – 48 527 eiro.”

Tikmēr Cēsu novadā vērtē, ka šeit pieprasījums pēc mājokļa pabalsta janvārī ir audzis, bet ne tik strauji, kā sākotnēji prognozēts. Šeit vidējais mājokļa pabalsta apmērs ir 176 eiro, bet janvārī kopumā izmaksāti 36 tūkstoši eiro. “Cilvēku daudzums, kas nāk saņemt šādu palīdzību, ir pieaudzis, arī palīdzības apjoms ir pieaudzis, bet nevari teikt, ka tie ir 50% un 100%. Katru mēnesi kādi 10% vairāk, nekā bija iepriekšējā mēnesī,” norāda Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks.

Personu loks, kas pretendē uz mājokļa pabalstu, pašvaldībās pamatā viens un tas pats. Judeiks: “Saņēmējs, protams, ir pensionārs, ja vientuļš. Arī daudzbērnu ģimenes vai viena vecāka ģimenes ar bērniem.”

“Tie ir pensionāri, kuriem ir mazākas pensijas. Invalīdi, kuriem ir valstī noteiktais pabalsts,” pauž Fārneste.

Pašvaldībās uzsver, ka mājokļa pabalstam var pieteikties arī iedzīvotāji, kuriem nav piešķirts trūcīgā vai maznodrošinātā statuss. Pieņemot lēmumu par pabalsta piešķiršanu, sociālo dienestu darbinieki ņem vērā visus mājsaimniecības ienākumus un izdevumus, tāpēc šajā sezonā mājokļa pabalstu var saņemt plašāks iedzīvotāju loks. Tai pašā laikā sociālā dienesta speciālistiem darba apjoms ir krietni pieaudzis, tāpēc iesniegumu izskatīšana var prasīt ilgāku laiku.



Foto: Freepik