Mājražotāji bažīgi par ziemu

Ar vēl lielākām bažām nekā lielie uzņēmumi ziemu gaida mājražotāji un mazie uzņēmēji, kuriem joprojām neesot skaidrs, vai un kāds atbalsts pienāksies. Lai gan mazie ražotāji lielākoties cerot izdzīvot paaugstinot cenas, jau šobrīd esot jūtams, ka pircēji uz svētku tirdziņiem vairāk nāk tikai skatīties.

Šovasar pilsētās un pagastos atkal notiek dažādi pasākumi un festivāli, kur neatņemami ir vietējo ražotāju tirdziņi. Mazajiem ražotājiem tā ir iespēja atgūties pēc ierobežotās darbības kovida pandēmijas laikā. Kā ReTV norāda “Ķemeru dūņu” saimniece Mairita Čuda, augošā dzīves dārdzība jau esot jūtama, tāpēc tiekot meklēti veidi, kā pielāgoties situācijai. “Iespējams, saražot kaut ko mazāk. Pieprasījums arī ir mazāks, līdz ar to īsāku brīdi darbojas iekārtas. Tad sanāk uz to arī ietaupīt. Sekojam arī līdz biržas cenai, kad mums labāk ir ražot. Uz šo brīdi brīvdienas ir tās efektīvākās, kad to darīt varam vairāk. Uz to mēģināsim kaut kā izdzīvot.”

Ķemeru svēku tirdziņā savu produkciju piedāvā arī kāds skolēnu mācību uzņēmums. Klientus gan šoreiz apkalpo viena no uzņēmuma saimnieku mammām, jo abi jaunieši naudiņu pelnot arī citā darbā. Cerība, protams, esot, ka uzņēmums ziemu pārdzīvos, tomēr tas vairāk balstīts uz optimismu. “Ziema atnāks, tad mēs redzēsim.. Tomēr gribu teikt, ka viens no nosacījumiem ir, ja saimnieciskā darbība reģistrēta tajā pašā vietā, kur es dzīvoju, tad nekādi pabalsti netiek piemēroti, līdz ar to daudzi no mums būs spiesti celt cenas, lai vismaz segtu tos izdevumus, kas saistīti ar energo resursu palielinājumu,” stāsta Solvita Stalneka, skolēnu mācību uzņēmuma “Migle” pārstāve.

Kāds beķerejas saimnieks, kurš ģimenes uzņēmumu izveidojis tikai pandēmijas laikā, aprēķinājis, ka pašreiz viena kukulīša izcepšanai elektroenerģijas izmaksas esot ap 50 eirocentiem, bet cerot izdzīvot, ceļot cenas un paļaujoties uz lielo maiznīcu lojalitāti.

Latvijas maiznieku biedrībā ReTV norāda, ka pašreiz vēl esot pārāk daudz nezināmo, lai saprastu, vai un kā pārdzīvot ziemu. Katrs šobrīd cīnās, kā var. Ekonomikas ministrijā gan teic, ka, lai arī šobrīd izskanējušas ziņas par atbalstu energoietilpīgajiem uzņēmumiem, palīdzību saņemšot arī mazie ražotāji.

Pašnodarbinātie saņemšot atbalstu, kāds pienāksies fiziskām personam. Pagaidām tas esot likumprojekta priekšlikums, kuru, visticamāk, skatīšot tuvākajā Ministru kabineta sēdē.


#SIF_NVZ2022