Maksa par uzturēšanos pansionātā pat 1400 eiro

Rēzeknes valstspilsētā maksa par uzturēšanos pansionātā palielinājusies par gandrīz 200 eiro un šobrīd ir 707 eiro, bet tikmēr Rēzeknes novada sociālās aprūpes centra struktūrvienībās Maltā, Strūžānos un Pilcenē maksa no aptuveni 1000 eiro pieaugusi līdz pat 1400 eiro. Kāpēc šī summa ir tik augsta? Vai ļaudis, kuri nespēj to samaksāt, tiek uzņemti pansionātos?

Rēzeknes pilsētā pansionāta vajadzībām tiek izmantota viena liela ēka. Pansionātā pašlaik uzturas 210 klienti. Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns ReTV stāsta, ka esošā summa – 707 eiro par uzturēšanos vienam cilvēkam – veidojas, sadalot iestādes kopējās izmaksas ar cilvēku skaitu aprūpes iestādē. “Tas nenozīmē, ka mēs no visiem 210 cilvēkiem, kuri ir izmitināti pansionātā, saņemam šo summu. Te ir vairākas kategorijas jāņem vērā. Maksātspējīgu pensionāru jeb senioru nav pansionātā tik daudz, kuri var nomaksāt to pilnu summu.”

Līdz šim Rēzeknes pansionāts esot bijis viens no lētākajiem Latgalē. Likums nosaka, ka seniora rīcībā ir jāatstāj 15 procenti no viņa ienākumiem, lai tos varētu izmantot personīgām vajadzībām. Latvijas Civillikumā arī noteikts, ka par vecākiem jārūpējas viņu apgādniekiem, proti, bērniem. Tas nozīmē, ka bērniem ir arī jānodrošina līdzmaksājums par vecāka uzturēšanos pansionātā. Gunārs Arbidāns gan ReTV uzsver – nav jāuztraucas par to, ka tie, kuri nespēj samaksāt šo lielo summu, netiks uzņemti pansionātā. “Pārējo iztrūkstošo summu sedz pašvaldība no sava budžeta. Mēs jebkurā gadījumā to cilvēciņu paņemam. Mēs to darām, ja viņš ir deklarēts Rēzeknes pilsētā.’’

Tomēr Rēzeknes novadā viena cilvēka uzturēšana pansionātā izmaksā gandrīz uz pusi dārgāk nekā pilsētā. Te summa sasniedz jau vairāk nekā 1400 eiro. Rēzeknes novada Sociālā aprūpes centra vadītāja Natālija Bernāne: “Jāņem vērā atšķirības no pilsētas, jo mums tās ir trīs ēkas, kuras ir jāuztur. Mums klienti ir sadalīti trīs dažādās struktūrvienībās. Katrā struktūrvienībā sava apkures sistēma, jāmaksā elektroenerģija un virtuve, citi pakalpojumi.’’

Arī Rēzeknes novadā atzīst, ka bez pakalpojuma neviens atstāts netiek. Viens seniors vidēji par dzīvi pansionātā maksā 290 eiro, bet pārējo vairāk nekā tūkstoti eiro mēnesī par katru sedzot pašvaldība, jo zemo ienākumu dēļ šobrīd nav neviena klienta, kura uzturēšanās maksu pansionātā spētu segt arī viņa apgādnieki vai piederīgie. Rēzeknes novadā šādu pakalpojumu saņem 103 cilvēki, bet astoņi gaida rindā.


Foto: Freepik