Māksliniece no tomātiem mēģina iegūt zeltu

Pedvāles mākslinieku rezidencē šobrīd apmetusies Līne Kroma, konceptuālā māksliniece no Vācijas. Gada sākumā viņa uzsāka projektu Vācijā – muzejā audzēja tomātus, lai no tiem iegūtu zeltu. Process tika dokumentēts, lai tagad, atrodoties Pedvālē, par zelta iegūšanu no augiem sarakstītu grāmatu.

Šobrīd ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē mākslinieki piedzīvo krīzi. Slēgti muzeji, teātri, izstāžu zāles un, kā saka māksliniece Līne Kroma, ja nepiederi pie 1% no ietekmīgākajiem māksliniekiem, ienākumu šobrīd praktiski nav. Domājot par alternatīviem finanšu ieguves veidiem viņa nonākusi pie fitominēšanas, jeb zelta ieguves no augiem. Ar to jau veiksmīgi nodarbojās plantācijās Dienvidāfrikā un Indonēzijā.

Māksliniece Līne Kroma atklāj noslēpumu, ka zelts atrodams ir visur, jo tas ir ūdeni, tikai ļoti nelielā daudzumā. Augšanas procesā augi no zemes uzņem visu, kad tie gatavi, tos izkaltē, sadedzina un no pelniem ir iespējams iegūt zeltu.

Līne atzīst, lai iegūtu zeltu no tomātiem un citiem augiem, ir nepieciešama speciāla dedzināšanas iekārta, tāda viņai nav, bet māksliniece nebeidz eksperimentēt. Ceļš pie zelta sācies jau gada sākumā Vācijā, kur tomāti tika audzēti vietējā muzejā. Covid-19 dēļ muzejs ir slēgts , bet māksliniece stādiem atrada citu vietu, bet šobrīd darbu turpina Pedvālē. “Es ievēroju, ka jums šeit ir īpašs ūdens, tas ir ļoti mīksts, tas ir kā eļļa, kas paliek uz rokām. Dīvaini. Tāpēc izdomāju, ka eksperimentēšu ar augiem šeit, es audzēju zirņus un skatos, kas no tā iznāks. Man ir arī akmens, uz kura klāju ūdens kārtas, lai redzētu, cik ļoti tas kristalizēsies,” tā savu darba procesu skaidro māksliniece.

Pedvālē māksliniece plāno palikt līdz decembrim un projekta noslēgumā viņa vēlas sarakstīt grāmatu par zelta ieguvi no tomātiem. Paralēli tam viņa attālināti pasniedz kultūrantropoliģijas lekcijas studentiem Vācijā. Savukārt Pedvāles mākslinieku rezidences saimnieks, tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs ar prieku stāsta, ka rezidencē beidzot strādā radoši cilvēki. “Mākslinieki arvien vairāk interesējas par Pedvāli. Es par to priecājos, ka dažādas tautas, dažādas valodas, dažādi mākslas virzieni te krustām šķērsām Pedvālē ieaudīs savus deķus,” tā rezidences saimnieks.

Nākamā gada sākumā Pedvāles rezidencē plāno apmesties mākslinieki no Pakistānas, ASV, Izraēlas, Norvēģijas un citām valstīm.