Mākslinieku radītais vīns beidzis burbuļot

Vairākas nedēļas Talsu novada Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā burboļoja mākslinieku apvienības «+K+M+B» veidotā skaņu instalācija. Šobrīd novākta ne tikai pati instalācija, bet jau otrā šīs vasaras vīna raža, un dzēriens aizceļojis uz “Abavas vīna darītavu”, kur turpinās gatavoties.

Aiz apvienības “+K+M+B” nosaukuma slēpjas trīs mākslinieki - Kristians Brekte, Modris Svilāns un Māris Butlers, kuri Sabilē, ko vietējie dēvē arī par Prieka ieleju, izveidoja instalāciju, kurā skaņu radīja rūgstošs vīns. Karstie laika apstākļi gan vīnu nogatavināja ātri, pirmos aptuveni 500 litrus rūgstošās ābolu sulas pēc dažām nedēļām nomainīja rabarberi, kas arī šobrīd gatavi. 

“Abavas vīna darītava”, kas ar dzērienu strādās tālāk, māksliniekus mierinājusi, ka sabojāt neko nevar. Burbuļi bija galvenā instalācijas sastāvdaļa. To intensitāte bija atkarīga no tā brīža rūgšanas procesa. Skaņa mainījās arī no cilvēku daudzuma telpā, visu izstādes laiku skaņa tika ierakstīta. “Īstais burbulis ir izrūdzis jau. Šobrīd tas tiek mākslīgi veidots ar pumpju palīdzību,” saka Māris Butlers, mākslinieks.

Mākslas darbu papildināja divu slavenu sabilnieku artefakti: Markusa Rivas cepure un Dzintara Čīčas boksa cimdi. Bet īpašu enerģiju piešķīra Sabiles mistiskajos mežos atrasts vīnkopības dieva Dionīsa žoklis un kauls. Izstādes noslēgumā viņa rēgs no dziras atvadījās ar performanci. “Es domāju, ka naktīs noteikti viņš te vandījās. Izstādes darba laikā kaut kādu ietekmi noteikti ir atstājuši cilvēki. Es ceru, ka viņi ir domājuši labas domas, nevis kaut kādas sliktās,” saka Kristians Brekte, mākslinieks.

Izstādes noslēgumā kāds no apmeklētājiem negaidīti nolēma baudīt burbuļu radītās skaņas, noguļoties tās vidū un veroties bijušās sinagogas augstajos griestos - ar cerību, ka labās vibrācijas vīnam palīdzēs.

Izstādi mākslinieki noslēdza ar dievmaizītēm, bet gada nogalē Sabilē viņi varētu atgriezties. Jo tad burvju dzira jeb pagaidām vēl nezināmais gala rezultāts būs iepildīts ierobežota daudzuma neliela izmēra pudelēs un nonāks pie interesentiem.


#SIF_NVZ2022