“Manas jaunās mājas – Latgale” viesis – jaunā skolotāja Anna Paula Arklone

Ventspilniece Anna Paula Arklone pēc studijām Rīgas Tehniskās universitātes elektronikas fakultātē kopā ar vīru pārcēlās uz viņa dzimto novadu Latgali, lai realizētu vīra sapni par savu auto remontdarbnīcu. Pabeidzot “Mācītspēka” organizētās apmācības, viņa atrada pedagoģes darbu netālajā Rudzātu vidusskolā.

Doma par skolotājas profesiju Annai Paulai Arklonei piezagusies jau 1. studiju kursā, iedvesmojoties no savas matemātikas pasniedzējas, kuras mācību maniere lika iemīlēt augstāko matemātiku. Pēc mācībām programmā Mācītspēks un atlases izturēšanas izteikusi vēlmi strādāt nevis lielā pilsētas skolā, bet tieši laukos, kur bērnu skaits ir neliels, jo baidījās kā jaunais pedagogs uzreiz uzņemties atbildību par klasi ar daudz bērniem. Un tā viņa nonāca Rudzātu vidusskolā. “Vēlējos pierādīt to, ka meitenes arī var nodarboties ar eksaktajām zinātnēm. No tā nav jābaidās,” tā Anna Paula Arklone skaidro izvēlēto elektronikas fakultāti, kas ierasti tiek uzskatīta par vīriešiem raksturīgu profesiju. 

Pārcelšanās uz Latgali notika tieši pirms COVID epidēmijas, kad viņa apzinājās, ka Rīgā viņu vairs nekas netur. Maģistratūras studijas bija pabeigtas, vīram īsti nav paticis strādāt citiem un vēlējies uzsākt ko savu, turklāt dzīve Rīgā kļuvusi aizvien emocionāli grūtāka. “Rīgā vienmēr tas steidzīgais ritms, ka visi kaut kur mēģina paspēt, tad kavē. Visi tie sastrēgumi. Tevi tā kā aprij. Tu vairs nejūties īsti kā cilvēks ar mērķi, bet tu jūties kā kāmītis, kas visu laiku griežas tajā ritenī. Kad esi savā darbā un tu neredzi perspektīvu izaugt, tad ir sajūta, ka tu iestrēgsti tajā visā. Un tāpēc viens no iemesliem, kāpēc mēs atbraucām šeit, lai izkļūtu no šī kāmīša ritmiņa, lai mēs varētu kaut ko brīvi darīt, iet uz priekšu, kaut ko mēģināt attīstīt un darīt priekš sevis”. 

Mācītspēks vadītāja Ruta Zaharova akcentē, ka jaunajiem pedagogiem ir svarīgas divas lietas – atalgojums un dzīvesvietas iespējas. Ir reģioni, kuri ļoti mērķtiecīgi meklē jaunos speciālistus, piedāvājot gan dzīvesvietu, gan speciālos bonusus, taču ir arī tādi, kuros atrast dzīvokli ir ārkārtīgi sarežģīti. Viņas novērojumi liecina, ka lielākās pilsētās to izdarīt ir vienkāršāk. 

Līvānu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle stāsta, ka situācija ar pedagogiem šobrīd ir apmierinoša. Nav tik kritiski kā citviet, taču ir apzināta problemātika, ka ļoti liels pedagogu skaits ir pirmspensijas vecumā. Lai piesaistītu jaunos speciālistus, šobrīd novads spēj piedāvāt dzīvojamo platību, kā arī ir pedagogu izcilības balvas jeb radošās stipendijas, ko nodrošina vietējais uzņēmums par labiem skolotāja un viņa audzēkņu sasniegumiem olimpiādēs un konkursos. 

Skaties raidījumu otrdien, 7. novembrī, plkst. 19.15 ReTV ēterā. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023