“Māsa Andželika“ Ģipkas baznīcā

Nebijušu kultūras baudījumu piedzīvojusi pavisam nelielā Talsu novada Ģipkas evaņģēliski luteriskā baznīca – pirmo reizi dievnama vēsturē tajā notika Džakomo Pučini operas “Māsa Andželika” koncertuzvedums. Tā ir sena, bet reizē arī jauna baznīca, jo pirms 12 gadiem atjaunota no drupām. Vietējās draudzes priekšnieks operas uzvedumu nozīmībā salīdzina ar baznīcas atjaunošanu.

Ģipkas baznīcas liktenis bijis traģisks – tā postīta vairākkārt, līdz pirms aptuveni 40 gadiem pēc ugunsgrēka no tās pāri palika tikai mūri. Šobrīd atjaunotais, gaišais dievnams ir kā izcila dzīvā dekorācija Pučinī operas koncertuzvedumam “Māsa Andželika”. “Tā akustika katram dievnamam ir sava, un tā ir dzīva. Teātrī akustika ir radīta tieši teātrim, tad tu zini, ko sagaidīt. Baznīcas velves citādāk pieņem gan balsi, gan instrumentus. Tā ir, manuprāt, ļoti interesanta pieredze gan dziedātājam, gan arī klausītājam,” saka Irma Pavāre, galvenās lomas atveidotāja.

“No rīta, kad pamēģinājām tukšajā baznīcā, akustika bija, protams, daudz vairāk. Likās - ak, kungs, tās ir par daudz. Meitenēm mazliet jāvāc balsis, lai nav tik milzīga reverberācija. Bet tad, kad ieradās publika, tā normalizējās, līdz ar to nevienam nebija tik ļoti jāknapinās, visi varēja dziedāt ar piepildītu balsi,” stāsta viena no pasākuma idejas autorēm Zigrīda Krīgere.

Māsas Andželikas lomas izpildītāja šo izrādi jau piedzīvojusi uz skatuves Itālijā, bet, viņasprāt, tā ļoti piestāv tieši baznīcai. Operas darbība norit klosterī, klostermāsu attiecības iespējams smalkāk izspēlēt tieši baznīcā, nevis uz lielās skatuves.

Uzstāties kopā ar profesionāliem un pasaules skatuves piedzīvojušiem māksliniekiem bija iespēja arī vietējiem - sākot no mazā kaimiņciema puikas, kam bija uzticēta loma emocionālā operas noslēgumā, līdz Rojas kultūras centra sieviešu korim “Kalva”, kam šī esot sezonas noslēguma kulminācija.

Operas koncertuzvedums pavisam nelielā Ziemeļkurzemes piekrastes ciemā ir ne tikai kultūras baudījums, bet reizē izglītojošs pasākums.

“Cilvēki vispār nezina pietiekami daudz par operu, rodas kaut kāds maldīgs iespaids par to, kas tad tā ir. Jo mēs vairāk tuvinām to cilvēkiem, jo vairāk varam arī izglītot,” uzsver galvenās lomas atveidotāja Laima Krīgere.

Šobrīd Ģipkas baznīca ir pirmā un vienīgā, kurā izskanējis operas koncertuzvedums “Māsa Andželika”, taču idejas autori cer, ka reiz to izdosies aizvest arī uz kādu citu Latvijas dievnamu.

 


#SIF_NVZ2022