“Maskarāde pilī”. Stāmerienas pilī izrādē piedalās arī skatītāji

Meklējot jaunas formas apmeklētāju piesaistei arī nesezonā, Stāmerienas pils kopā ar dramaturgu Lauri Gundaru radījusi izrādi-piedzīvojumu ”Maskarāde pilī”. Lai arī izrādē notiekošo īsti atklāt nedrīkstam, nedaudz tajā ieskatījāmies. 

“Maskarāde pilī” ir izrāde, ko dramaturgs Lauris Gundars radījis tieši Stāmerienas pilij. Tās laikā skatītāji paši neviļus kļūst par izrādes dalībniekiem, kopā ar aktieriem izstaigājot pili un sajūtot tās vēsturisko elpu. “Sāp vaigi no tā, ka visu laiku jāsmaida. Ir ļoti interesanti, ļoti foršs piedzīvojums. Foršā veidā ir ievīta un parādīta vēsture. Tu vari dzīvot līdzi,” saka izrādes “Maskarāde pilī” apmeklētāja Līga. 

Izrādes “Maskarāde pilī” apmeklētājs Nauris: “Šī nav tāda izrāde, kā būts . Savā ziņā ieintriģējoša un izzinoša. Šāda veida izrādes tieši reālajā vietā, kur tas notiek daudz interesantāk kā kā tradicionāli uz skatuves.”

Izrāde stāsta par laiku, kad pēc 1905. gada dedzināšanas pils atdzima tādā arhitektoniskajā izskatā, kādā tā ir pašreiz. Tā stāsta par pils īpašnieku baronu Borisu fon Volfu un viņa sievu, itāliešu izcelsmes operdziedātāju Alisi Lauru Barbi, atklājot tā laika Eiropas kultūras un sabiedriskos procesus. Stāmerienas pils vadītāja, izrādes režisore Edīte Siļķēna: “Šis ir jauns veids, kā pievērst uzmanību tādām reālām lietām, ko parasti turam atstatus no sevis. Šīm norisēm, kas notikušas tepat, šie visi personāži vēsturiskie ir reāli dzīvi cilvēki arī ar savām emocijām, ar saviem notikumiem. Tas ir tāds jauks veids, kā piesaistīt apmeklētājus arī nesezonā lauku muižās un pilīs, izstāstīt interesanti vēsturiskus stāstus.”

“Tas ir mīts, ka cilvēki negribēs kustēties. Cilvēki ļoti grib kustēties, vajag tikai viņiem piedāvāt šo iespēju, viņi iet līdzi. Visu cieņu režisorei Edītei un aktieriem. Pirmkārt, Edīte ir tik drosmīga, ka vispār dodas šādās avantūrās, kas ir neparasti. Un otrs – aktieri. Pat profesionālam aktierim tas nebūtu tik vienkārši. Esmu strādājis tikai ar profesionāliem aktieriem, un es zinu, ka arī viņi man būtu jāpierunā un jāpiespiež, jāpielabina, lai darītu kaut ko tādu, ko viņi parasti nedara. Tāpēc cepuri nost visiem aktieriem un izrādei kopumā,” saka dramaturgs, izrādes “Maskarāde pilī” autors Lauris Gundars.

Pils teātra aktieris Edijs Frīdenbergs: “Man laikam visvairāk patīk tas, ka skatītājs pats neviļus iesaistās, tiek iesaistīts un izjūt to pašu, mazdrusciņ mandrāžu, kas ir aktieriem. Viņam ir jāpārģērbjas, viņam ir jāpiedalās, viņš var atbildēt, viņš var kaut kādā veidā komunicēt ar aktieriem un piedalīties šis izrādes veidošanā. “

Jāpiebilst, ka skatītāju interese par maskarādi Stāmerienas pilī ir neparedzēti liela. Katra izrāde , kolīdz tā tiek izsludināta, nekavējoties tiek izpārdota.