Masveida zivju izmiršana Aiviekstē pie Lubānas

Plūdi Vidzemē un tiem sekojošā spēcīgā svelme vietām radījusi zivīm nelabvēlīgus apstākļus. Vissmagākā situācija pašreiz ir Aiviekstē pie Lubānas, kur konstatēta masveida zivju izmiršana. Kā viens no cēloņiem – iespējamais skābekļa trūkums, taču izslēgti netiek arī citi faktori.

Spiedīgs un sasmacis gaiss, simtiem beigtu zivju un beigti vēži – tas ir skats, kāds šobrīd paveras Aiviekstes krastā Lubānas pilsētā.

Speciālisti lēš, ka tas ir skābekļa trūkums, savukārt iedzīvotājiem ir dažādi viedokļi. “Varbūt slūžas ir ciet, tas ūdens necirkulē, tāpēc tās zivtiņas slāpst. Es esmu dzirdējusi, ka no pārplūdušiem laukiem kaut kur, varbūt kādas ķimikālijas, kas nepatīk. Arī pagājušogad tā vasara bija karsta, bet šādi nebija,” saka dzīvo pie Aiviekstes upes Inese.

Saņemot informāciju par beigtām zivīm Aiviekstē, nekavējoties reaģēja Valsts vides dienests . “Arī krastā var redzēt pa kādai beigtai zivtiņai. Virzīsimies vien pa upi uz augšu, varbūt vēl kaut kur ir kāda vieta. To apjomu apjaust, cik tas varētu būt, jo upe jau nestāv uz vietas. Tā visu laiku tek. To zaudējumu noteikt tā vizuāli uzreiz nevar, tas cipars varētu būt ļoti apšaubāms,” saka VVD galvenais inspektors Imants Hamanis.

 Bojā gājuši asari, raudas, vēdzeles, brekši, līdakas, zuši un citas zivis. Uz doto brīdi ticamākais iemesls tiek minēts skābekļa trūkums. Tas radies intensīvo lietusgāžu un tām sekojošās tveices rezultātā, kad upē no applūdušajām teritorijām nokļuva liels organisko vielu daudzums, kas karstā laikā sāka strauji sadalīties, intensīvi patērējot skābekli. Vidzemes reģionālās vides pārvaldes direktors Mārtiņš Kļaviņš pauž: “Mēs konstatējām, ka pie paša ezera, kur upe sākās, skābekļa daudzums ir normas robežās un ar ūdeni viss ir kārtībā, bet jau pie pirmās nopietnās, lielās ietekas, kas ir Kalnupe, skābekļa daudzums ir ārpus normas robežām. Tas ir gandrīz divreiz zemāks, kā būtu normai jābūt. Pēc aptuveni desmit kilometriem zemāk vēl ir tāda Ičas upe, tur jau skābekļa daudzumus ir gandrīz tuvs tādam, lai zivju populācija nespētu izdzīvot.”

Saskaņā ar plūdu riska informācijas sistēmas datiem ūdens līmenis Vidzemes upēs jau vairākas dienas turpina samazināties. Paredzams, ka tuvāko dienu laikā situācija normalizēsies. Mārtiņš Kļaviņš: “Ūdens līmenis krītas. Tas šobrīd nāk par labu, jo nozīmē, ka ieplūde no pietekām samazināsies. Šobrīd faktiski viss ir dabas rokās. Kas būtu ļoti svarīgi, arī iedzīvotājiem saprast - jo vairāk Latvijā būs intensīvas lietus gāzes, kur diennakts vai divu diennakšu laikā nolīst mēneša norma vai tamlīdzīgi ūdens apjomi, pēc tam sekos ļoti lieli karstuma viļņi, gadījumi būs biežāk.”

VVD inspektori turpinās sekot situācijai Aiviekstē. Lai izslēgtu citus iespējamos piesārņojumus un riskus, ir paņemti ūdens paraugi, kuru analīžu rezultāti būs zināmi tuvāko dienu laikā.


#SIF_NVZ2022