Maz ticams, vai Līgatnes papīrfabrikā atsāks ražot papīru

Līgatnes papīrfabriku pārdod! Līdz 2. septembrim turpinās cenu aptauja, lai noskaidrotu potenciālo vēsturiskās fabrikas pircēju. Šis īpašums un kustamā manta līdz šim piederēja nu jau par maksātnespējīgu pasludinātajai “PNB bankai” un kādam no šīs bankas grupas uzņēmumam. Šobrīd nav zināms, vai šeit atkal tiks atjaunota ražošana, vai potenciālie investori realizēs kādas citas ieceres.

Līgatnes papīrfabrikas kompleksa sākuma cena ir 1,1 miljons eiro. Šī īpašuma kopējā platība ir vienpadsmit hektāri, uz tiem atrodas 31 bijušās papīrfabrikas ēka, kā arī visa kustamā manta, proti, ražošanas iekārtas. “Interesenti ir izrādījuši kaut kādu interesi, bet skatīsimies, kā tā realizēsies. Kurš piedāvās augstāku cenu, tam arī būs iespēja šo objektu iegādāties,” saka Vigo Krastiņš, “PNB Bankas” maksātnespējas procesa administrators.

Īpašuma pārdošanu notiek sadarbībā ar SIA “Latio”. Tā pārstāvis Artis Ramutis ReTV Ziņām skaidro, ka sākotnējā cena ir niecīga salīdzinājumā ar ieguldījumiem, kas būs nepieciešami, lai šo vietu attīstītu. “To var darīt dažādi, var pa etapiem attīstīt, bet tie ir vairāki miljoni.”

Ēku tehniskais stāvoklis ir atšķirīgs, daudzas no tām ir novecojušas un vairs neatbilst mūsdienu prasībām. Taču interesi par šo vietu esot izrādījuši potenciālie investori gan no Latvijas, gan arī ārvalstīm. “Dzīvojamais fonds šeit sāk izskatīties diezgan reāls, nevar solīt, ka te būs ražošana, bet var solīt, ka uzrunāsim dažādus investorus. Mums ir cerība, ka šī pērle atgūs savu otro elpu,” saka Artis Ramutis.

Tikmēr kādreizējais Līgatnes novada domes priekšsēdētājs pauž bažas par salīdzinoši zemo īpašuma cenu un iespēju kustamo mantu iegādāties atsevišķi no nekustamā īpašuma. “Varētu atrasties ātras peļņas tīkotājs, nopirkt, izpārdot, kustamo mantu, atsist atpakaļ ieguldījumu un tad sēdēt uz drupām un gaidīt, ka tās kāds nopirks. Tad tas process var ievilkties gadiem,” pauž Ainārs Šteins, Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

Pašvaldības pārstāvis ReTV Ziņām stāsta, ka savulaik arī paši mēģinājuši uzrunāt papīra ražotnes dažādas pasaules valstī kā potenciālos investorus. Bet šobrīd apzinās, ka papīra ražošana Līgatnē maz vai kādreiz atsāksies.

Papīra ražošana Līgatne apstājās 2014. gada 11. aprīlī. Tolaik šeit ražoja papīra čaulas, kas vēl aizvien redzamas pie iekārtām.  

Līgatnē papīru ražoja vairāk nekā 200 gadus. Papīrfabrikai problēmas sākās, jo daudzas iekārtas bija novecojušas, 2013. gadā avāriju piedzīvoja katlu māja, trūka investīciju ražotnes modernizācijai. No bankrota papīrfabriku neglāba tiesiskā aizsardzība un uzņēmumu iegādājās tā kreditors, tolaik “Norvik” banka. Vēlāk tā kļuva par “PNB Banku”, kura nu jau pati piedzīvojusi maksātnespēju un šobrīd visi tās īpašumi nonākusi pārdošanā.