Mazāk maisiņu - tīrāka vide

Līdz pat 1000 gadiem – laiks, cik ilgā laikā var noārdīties plastmasas maisiņš. Un tikai aptuveni 1% no ik gadu izmantotajiem 4 triljoniem plastmasas maisiņu nonāk līdz pārstrādei. Jāsaka gan, arī papīra maisiņi nemaz nav videi tik draudzīgi. Tie ir lielāki par plastmasas maisiņiem, līdz ar to aizņem vairāk vietas atkritumu poligonos, to sadalīšanās nenotiek tik ātri, kā varētu iedomāties.

Audumu maisiņu šuvēja Dace Maķevica stāsta: “Ar tiem maisiņiem ir tā, ja es stāvēšu pie veikala ar plakātu – nelietojiet plastmasas maisiņus – kāds varbūt izlasīs to plakātu, kāds padomās, ka esmu sajukusi prātā un vienkārši paies garām. Bet, tā klusiņām iedodot cilvēkam šo maisiņu pamēģināt, viņš sapratīs, ka tā ir. Ejot veikalā, tu paņem to vienu maisiņu, tev tā doma ir – nu, tas jau tikai viens maisiņš, nu, es tikai vienu paņemu. Tā jau nodomā tūkstotis cilvēku tajā dienā. Visā Latvijā tā varbūt nodomā miljons, un tad tie maisiņi ir vienkārši nenormālos daudzumos, tas jau tiek izmests uzreiz.”

Šobrīd Dace ir sašuvusi vairāk nekā 20 maisiņu. Tie ir no dažādiem audumiem, un arī izmēri atšķiras, jo tiek izmantoti mantojumā atstāti audumi.

“Mana vecmāmiņa, viņa bija liela rokdarbniece, tagad atdeva visus savus krājumus, kur bija daudz un dažādi audumi cilvēka mūža garumā sakrāti. Es domāju, kur lai tos lieku, jo ārā mest žēl. Un tad mājās izdomāju, ka varētu šūt maisiņus un vienkārši dot cilvēkiem, lai izmanto auduma maisiņus iepērkoties, nevis veikala vienreizējos plastmasas un papīra maisiņus,” pauž Dace Maķevica.

Viņa saprot, ka viena pati nespēs sašūt tik daudz, cik vēlētos, tāpēc aktīvi meklē palīdzīgas rokas. Šobrīd viņai ir divi palīgi, bet noteikti priecātos, ja to būtu vēl vairāk.

Dace Maķevica saka: “Varu padalīties ar audumiem, varu iedot diegus. Galvenais, lai ir vēlme šūt un palīdzēt, un tad mēs varam visu sarunāt. Un arī Vikrotija "Mia Handmade" zīmola radītāja man uzrakstīja, ka viņa ir ar mieru padalīties ar audumiem un diegiem. Galvenais, kas man šobrīd pietrūkst, ir darba rokas, šuvējas.”

Pirmie audumu maisiņi jau nonākuši kafijas namiņā un veikalā "Balzamiko". Kafijas namiņa īpašniece Kristīne Kromane darba dienas beigās ziņoja, ka pirmie klienti esot maisiņus saņēmuši, jūtoties gluži kā svētkos, un tas viņu pašu ļoti iepriecinājis.

Kristīne Kromane skaidro: “Tāpat jau no tiem plastmasas maisiņiem jāatvadās, un tāpēc tā lēnām, mierīgi, kāpēc ne. Forši, man liekas, ka ļoti forši. Man ir zināma tāda čakla šuvēja, viņa man šuj arī galdautiņus un viņai ļoti patīk šūt, ļoti daudz šuj. Tā kā man arī ir pieteicies viens šuvējs. Es pati arī gribētu, bet es nemāku.”

“Paņemot maisiņu, es nedomāju, cik tas radīs piesārņojumu, cik ilgā laikā sadalīsies, bet, ja tos faktus pasaka tā koncentrēti, tad varbūt par to arī aizdomājas, un tā arī tā labā griba varētu aiziet,” stāsta Dace Maķevica.

Ja Daces ideju atbalstīs vairāk šuvēju, tad maisiņi varētu nonākt arī pie citiem vietējiem tirgotājiem.



Foto: pixabay.com