Mazdārziņus posta nepieskatīts liellopu ganāmpulks

Jēkabpils novada Brodu ciema iedzīvotāju mieru jau vairākas nedēļas traucē nepieskatīts liellopu ganāmpulks. Mājlopi naktīs dodas uz mazdārziņiem, apēdot iedzīvotāju audzētos dārzeņus un nodarot citus postījumus. Kamēr atbildīgās iestādes nevar rast tūlītēju risinājumu, mazdārziņu uzturētāji spiesti naktīs dežurēt un sargāt savu ražu.

Mazdārziņa nomniece Tatjana Ignatoviča rāda liellopu nodarīto postu. Viņa uzsver, ka lopi parasti nāk naktīs. Tā kā teritorija nav nožogota, iedzīvotāji paši spiesti sargāt mazdārziņus. “Naktīs neesam gulējuši. Mēs noorganizējām dežūru. Vienu nakti viens, otru nakti - otrs,” saka Tatjana Ignatoviča, mazdārziņa nomniece.

Ganāmpulks, kurā ir 19 liellopi - pārsvarā govis, daži buļļi un teliņi -, pa dienu uzturas savās ganībās, bet elektriskais gans, kas tur uzstādīts, nedarbojas, tādēļ naktīs lopi klīst apkārt. Mazdārziņu nomnieki vairākkārt ir mēģinājuši runāt ar liellopu īpašniekiem, bet bez rezultātiem. “Esmu ļoti vainīga. Šobrīd mēs neko nevaram izdarīt, tāpēc, ka tur atrodas šķūņi, bet, ja kādu daļu jālikvidē, tur durvis salauztas, mēs nevaram fiziski. Viņas aizbēgs. Pavasarī mēs lielu daļu lopu likvidēsim,” saka Irina Fokina, liellopu īpašniece.

Viens liellops pieder vēl kādam īpašniekam, bet sarunas ar viņu arī neesot bijušas sekmīgas, uzsver Ābeļu pagasta pārvaldē. “Pagasta pārvalde ir saņēmusi no iedzīvotājiem, kam ir mazdārziņi, iesniegumu ar vairāku cilvēku parakstiem, ko es ar pavadvēstuli nodevu policijai, tālāk no policijas administratīvajā komisijā, lai izskata, bet, zinot cilvēku, viņam jau ir vairāki sodi uzstādīti, viņš neliekas ne zinis par tiem,” pauž Raimonds Jaudzems, Ābeļu pagasta pārvaldes vadītājs.

Pārtikas un veterinārajā dienestā uzsver, ka inspektori ir apsekojuši konkrēto ganāmpulku, bet neko palīdzēt nevarot, jo labturības prasības bija ievērotas. Dzīvnieku kaitniecisko darbību novēršana esot īpašnieka pienākums. Valsts policijā informē, ka ir uzsākti divi administratīvā pārkāpuma procesi. Dzīvnieku īpašniekiem draud naudas sods.

Likumsargi uzsver, ka liellopu pieskatīšana nav viņu kompetence un ka policija var tikai uzlikt sodu. Savukārt mazdārziņu nomnieki var vērsties tiesā, lai lūgtu kompensēt materiālos zaudējumus. Kamēr atbildīgās iestādes nevar nodrošināt problēmas tūlītēju risinājumu, iedzīvotāji turpina naktīs sargāt savu ražu.