Mazie lasītāji izvēlas savu uzvarētāju

Latvijā ir ļoti maz balvu, ko pasniedz tieši bērnu grāmatu autoriem. Viena no retajām vietām ir Talsu novada Rojas pagasts. Pastariņa prēmija ir balva ar senu vēsturi. Turklāt, ja pierasts, ka reģionos prēmijas parasti saņem vietējie cilvēki, tad jau 20.reizi rojnieki sumina visā Latvijā izdotu grāmatu autorus.  

“Normāli!” – tā ir atbilde, ko nereti vecāki saņem uz jautājumu: “Kā tev šodien gāja skolā?”. Tieši tāds nosaukums arī dots Ilzes Skrastiņas grāmatai, kas nupat Rojā saņēmusi Pastariņa prēmiju. Četru bērnu mamma radījusi priecīgu, dzīvīgu un asprātīgu grāmatu. Rojas bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja Iluta Graudiņa par šo darbu stāsta: “Šī grāmata domāta bērniem, kuriem ir drusciņ slinkums lasīt. Grāmatā ir lieli burti, jautri atgadījumi un daudz zīmējumu. Un tas arī nostrādāja. Un tie atgadījumi patiesi ir smieklīgi.”

Ilze Skrastiņa pēc profesijas ir animatore, tāpēc varoņi viņas grāmatas lapaspusēs arī spēlējas. Žūrija Pastariņa prēmijai izvirzīja piecas 2021. un 2022.gadā iznākušās grāmatas, un Ilzes Skrastiņas darbs uzvarējis ar 40 balsu pārsvaru. Grāmatas “Kā iet pa skolu? Normāli” autore Ilze Skrastiņa stāsta: “Vispār kādu balvu saņemt par grāmatu ir milzīgs pārsteigums. Jo grāmatas man ir tikai divas un iznākušas pēdējo divu gadu laikā. Un tādiem slaveniem rakstniekiem šī balva ir bijusi. Un man liekas nozīmīgi, ka par to balsoja bērni.”

Pastariņa prēmija dibināta 1982.gadā pēc Imanta Ziedoņa un zvejnieku kolhoza “Banga” priekšsēdētāja Miķeļa Lismenta iniciatīvas. Lai atbalstītu un veicinātu latviešu autoru pievēršanos bērnu grāmatu rakstīšanai. Prēmiju saņēmis pats Ziedonis, Margarita Stāraste, Zenta Ērgle, Inese Zandere, Kārlis Vērdiņš un citi. Pastariņa prēmija tiek pasniegta reizi divos gados. Tās saņēmējs nereti ir pārsteigums, jo bērnu skatījums uz darbiem ir pavisam citādāks nekā pieaugušajiem. Arī šoreiz mazie lasītāji steidza šī gada prēmijas autorei izstāstīt savus smieklīgos piedzīvojumus – ar cerību, ka divām Ilzes Skrastiņas grāmatām pievienosies vēl kāda.