Mazie veikali: nav viegli, bet depozīta sistēma iedzīvotājiem ir būtiska

Šodien, 1.februārī, aprit gads, kopš Latvijā ir ieviesta depozīta sistēma. Tās vājā vieta jau no pašiem pirmsākumiem ir mazie tirgotāji, kuriem grūti pakalpojumu nodrošināt. Taču Talsu kolēģu šodienas novērojumi lauku veikalos liecina, ka pārdevēji ar papildus pienākumiem jau sadzīvojuši un saprot, cik dažbrīd depozīta sistēma ir ekonomiski būtiska iedzīvotājiem.

Gads depozīta sistēmā aizritējis ātri, tikpat zibenīgi piepildās arī paši taromāti. Vienā no Stendes pilsētas veikaliem iekārta iztukšota šorīt, bet pēc pāris stundām, kad darbinieces ļauj ieskatīties savos ikdienas pienākumos, gandrīz visi taromāta nodalījumi jau ir diezgan pilni. “Esam pieraduši jau pie tā. Protams, reizēm nākam ar sakostiem zobiem: “Atkal taromāts jānāk un jātīra...” Ir labi, ka Latvijā izdomāta tāda sistēma. Cilvēki pēc tam izmanto čekus, iepērkoties iztērē naudiņu. Līdz ar to samazinās pirkuma cena. Visi cilvēki ir apmierināti,” stāsta Edīte Kāpa, Stendes “Citro” veikala vadītāja.

Veikals Stendē novērojis, ka vasarā taromāts piepildās biežāk. Tad arī jaudīgāk var just aromātu, ar kuru pārdevējām, šķirojot pudeles un bundžas, jārēķinās. Kāpa: “Ne tikai smaržas un smakas, bet arī kukainīši nāk līdzi, kas savairojas. Kniebēji... Ir, kas atnes pudeles, ko mājās ārā bija nolikuši, tad ir arī gliemeži.”

Taromāti ir dažādi – ja Stendē tas visu iepakojumu saplacina, tad nelielā veikaliņā Dižstendē arī pati iekārta ir mazāka, pudeles tā nesaplacina, līdz ar to taromāts piepildās daudz ātrāk.

Iedzīvotājiem būtiski esot atgūtie centi, taču veikalu darbinieces novērojušas, ka viņi novērtē arī apkārtējo vidi, kas pēc depozīta sistēmas kļuvusi sakoptāka. “Man mājās ir nekvalitatīvs ūdens. Pērku ūdeni, tad pudeles atvedu atpakaļ. Dzīvoju laukos, tie konteineri mums ir tik, cik ir. Man nav jāmet viņi tur iekšā,” saka Zita Gintere, Dižstendes “LaTS” veikala pārdevēja.

Visos aptaujātajos veikalos atzīst, ka lielākoties cilvēki sistēmu jau apguvuši, jāpalīdz vien retajam. Balgales pagastā gan atzīst, ka brīžos, kad taromāts lēnāks, daži pircēji kļūst agresīvāki, iekārtā nonākot ne tikai pudeles. 

Arī mazie Talsu novada veikali novērojuši, ka iedzīvotāji izvēlas opciju ziedot, nevis saņemt čeku, ko vēlāk iztērēt saviem pirkumiem. Un visvairāk ziedotāju atbalstot tieši dzīvniekus.