Mazskautu un guntiņu nometnē iepazīst dažādas emocijas

Atpazīt emocijas un tās kontrolēt – ar šādu mērķi Ikšķilē aizvadīta 25. ikgadējā nometne, kurā piedalījās Latvijas skautu un gaidu organizācijas jaunākie biedri – mazskauti un guntiņas. Kā norāda nometnes organizatori, jaunieši ikdienā saskaras ne tikai ar pozitīvām emocijām, bet arī tādām, kas var kaitēt pašam un citiem. Tāpēc kā pirmais solis ir emocijas iepazīt, lai tās kontrolētu, tostarp skolas vidē, kur arvien biežak saskaramies ar mobinga riskiem vienaudžu vidū. 

“Mazskautiem un guntiņām ir divi likumi. Mazskauts klausa vecākos un valda sevi. Un ar to otro jau ir diezgan tā pagrūti, jo bieži vien jau tev gribas kādam iebakstīt vai kādu pagrūst. Vai pateikt kādu asāku vārdu. Un tas ir tas, ko mēs darām, lai izaudzinātu viņus par labiem, foršiem, lojāliem valsts pilsoņiem,”ReTV par Ikšķilē aizvadīto Skautu un gaidu organizācijas nometni “Tuk, Tuk. Kas Tur?” gados jaunākajiem biedriem stāsta viens no nometnes organizatoriem Jānis Iklāvs. Nomentē kā centrālais temats šogad bija emocijas un to iepazīšana. “Mums ir dusmas, bailes, mums ir prieks, mums ir skumjas, ir spēks. Un visas šīs nodarbības ir pakārtotas emocijām. Tev bija jāpārvar bailes un jāieiet tumšā telpā, lai atrastu resursus tālākām nodarbībām. Bija iespējams izmēģināt, kas ir virtuālās realitātes brilles, un kāpt klintīs.”

Ogresgala 5. Skautu un gaidu vienības dalībnieks, instruktors Maksims: “Bija viena meitenīte, kura teica, ka viņa nevarēja uzkāpt uz skatuves, viņai bija bail. Bet tagad nebūs bail. Saprata, ka tur nekas briesmīgs nav, jo bailes ir tikai izdomātas.

Kā skaidro programmas direktore Linda Helēna Gremze, nometnes dalībniekiem, kuri ir vecumā no astoņiem līdz 11 gadiem ar dažādu emociju izpausmi nākas saskarties ik dienas, tostrap skolas vidē, kur šodien ļoti aktuāla ir vienaudžu mobinga tēma. “Tagad vispār pēdējos gados ļoti tiek pievērsta uzmanību mentālajai veselībai, un tas ir arī ir viens tāds stūrakmens. Ja tu pats izproti sevi, tad tu vari būt tāds patīkamāks sabiedrības loceklis, tad uz tevi var paļauties, ar tevi ir viegli un patīkami komunicēt. Tu neizraisi varbūt kādam citam nepatīkamas emocijas, jo izproti vairāk cilvēku, ar ko tu runā.”

Pirmo reizi ikgadējā nometne mazskautiem un guntiņām tika organizēta pirms 25 gadiem Ogrē. Kā uzsver rīkotāji, vidēji tajā piedalās 200 bērnu no Latvijas novadiem. Latvijas skautu un gaidu centrālā organizācija Latvijā tika dibināta 1990. gadā un apvieno vairāk nekā tūkstoti jauniešu. Darbu ar jaunatni Latvijā veic uz brīvprātības principa.