Medībās Pelču pagastā sašauj mednieku

“Vienmēr tā ir drošības noteikumu neievērošana,” par medību laikā notikušajiem negadījumiem saka Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks. Tā noticis arī šīs nedēļas nogalē, kad dzinējmedību laikā Pelču pagastā tika sašauts mednieks. Šāviens raidīts pa mednieku līniju. 

Valsts meža dienesta (VMD) vecākais inspektors medību jautājumos Dainis Neilands saka: “Šādās vietās visur, kur ir ierobežots šaušanas sektors, pareizāk būtu taisīt stāvtornīšus, iztīrīt vārnu kājas, lai dzīvnieku būtu iespējams iepriekš pamanīt.”

Dainis Neilands uzsver – galvenais iemesls bija medību noteikumu pārkāpšana, konkrēti punkts, kurš aizliedz šaut pa mednieku līniju. Tas ir, lādiņš vai tā daļa nedrīkst lidot tuvāk par 15 metriem no mednieka. 

Medību kolektīva, kurā notika negadījums, vadītājs no intervijas atteicās, vien apstiprināja, ka cietušais mednieks jūtas labi un atveseļojas. Inspektors Dainis Neilands stāsta, ka pēc pārbaudēm apstiprinājies, ka medību vadītājs pirms medībām veicis nepieciešamo drošības instruktāžu. Izliekot medniekus līnijā, viņi paši pārliecinājušies, kur atrodas nākamais mednieks. Tomēr, kāpēc brīdī, kad šaut nedrīkstēja, zvēri bija jāpalaiž ejam savu gaitu, bet pieredzes bagātais mednieks tomēr izšāva, vēl tiek skaidrots. Haralds Barviks: “Veicot analīzi par tiem pašiem nelaimes gadījumiem 10 un vairāku gadu garumā, jāsecina, ka vienmēr visur ir bijusi drošības noteikumu neievērošana, pamats. Diemžēl šajā jomā problēmas mēs sastopam tieši ar pieredzējušiem medniekiem, jo jaunie izgājuši kursus, izgājuši apmācības, tie visi kaut ko ievēro, respektē. Bet ir cilvēks ar pieredzi, pašpārliecināts. Viņam šķiet, ka viņš visu zina, visu prot, lūk, rezultāti ir redzami.”

Šobrīd par notikušo VMD ir sācis administratīva pārkāpuma procesu. Lai noskaidrotu visus negadījuma iemeslus, arī Valsts policijā sākts kriminālprocess. Policijā atzina, ka mednieks, kurš raidīja liktenīgo šāvienu, savu vainu atzīst un ar policiju sadarbojas. Šogad šis ir pirmais negadījums medībās. Pēdējos 10 gados pavisam bijuši 27, no tiem pieci ar letālām sekām. 


#SIF_NVZ2022