Medicīnas tūrisms sarucis uz pusi

Covid-19 ierobežojumi samazinājuši medicīnas tūrisma pieprasījumu Latvijā, aplēses liecina pat par 50%. Šī nozare Latvijā ir ar augstu pievienoto vērtību, tāpēc valsts līmenī tiek organizētas kampaņas jaunu klientu piesaistē. Piemēram, pašvaldības medicīnas iestādēm eksporta tūrisms ļauj noturēt augsta līmeņa profesionāļus Latvijā.

Siguldas slimnīcā medicīnas tūrisma jeb eksporta medicīnas pakalpojums tiek piedāvāts jau desmit gadus. Kā vieni no celmlaužiem šajā nozarē slimnīca sāka piedāvāt procedūras un operācijas klientiem ar liekā svara problēmām. Lai ar tā saucamo ārvalstu klientu skaits sastāda vien 10% no kopēja pacientu skaita, tieši medicīnas tūrisms ļauj slimnīcai noturēt kvalificētu darbaspēku. “Viņi vienlaicīgi strādā gan ar mūsu Latvijas pacientiem, gan ar šiem ārvalstniekiem. Bet, ja viņiem būtu jāstrādā vien ar šo te Nacionālā veselības dienesta noteikto atalgojumu, tad ļoti liela iespēja, ka liela daļa no viņiem atrastos citā valstī,” pauž Valdis Siļķe, SIA “Siguldas slimnīca” vadītājs.

“Tas ekonomiskais pienesums no pacientiem ir daudz augstāks kā no parastajiem atpūtas tūristiem. Līdz ar to šajā ziņā veselības tūrisms valsts mērogā ir nodefinēts kā viens no prioritārajiem, kur arī tiek īstenotas dažādas atbalsta aktivitātes,” pauž Inese Šīrava, LIAA Tūrisma departamenta direktore.

Latvijas veselības tūrisma klāsterī šobrīd darbojas 60 medicīnas tūrisma pakalpojumu sniedzēji. Jo īpaši galvaspilsētā bāzētie privātie uzņēmumi piedāvā dažāda spektra pakalpojumus - īpaši populāri zobārstniecība, rehabilitācija, plastiskā ķirurģija un dermatoloģija. Latvijas Amerikas acu centrā tiek veiktas redzes operācijas, ārvalstu klientu skaits ir aptuveni 5%, pacienti gatavi braukt pat no Amerikas. Iemesls esot labs serviss, zemākas cenas, kā arī Latvijas ārstu pozitīvais portfolio. “Mūsu speciālisti runā svešvalodās, tātad - šos te pakalpojumus spēj nodrošināt ārvalstniekiem, izskaidrot viņiem visas manipulācijas, sazināties ar viņiem. Noteikti arī tas, ka šīs klīnikās ir ļoti labas tehnoloģijas pieejamas, diagnosticēšanas iekārtas.  Arī tīri praktiski Latvijai ir izdevīga atrašana vieta, ērti sasniedzama,” pauž Inese Šīrava.

Kā ReTV Ziņām skaidro Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā, šobrīd aplēses liecina, ka Covid-19 ierobežojumi nozarē klientu plūsmu samazinājuši par 50%, bet labā ziņa, ka nozare savu darbu arī ierobežojumu laikā turpina. Piesaistot privāto investoru līdzekļus, sešus gadus Siguldas slimnīcas paspārnē darbojas radioloģijas centrs. Iegādāts Baltijā vienīgais robots labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai. Un, kā norāda centra vadītājs Māris Skromanis, līdz Covid-19 laikam ārvalstu klientu skaits centrā sastādīja līdz pat 45% no kopējā. “To tendenci jau mēs redzējām, ka šo pacientu varētu būt vairāk kā vietējo. Protams, Covid-19 ienesa savas izmaiņas tajā ziņā, ka katram pacientam, kas ieradās, joprojām vajadzīga atļauja.”

Arī šobrīd Covid-19 ierobežojumu laikā sadarbība ar klāsteri LIAA turinās darbu ārvalstu medicīnas tūristu piesaistē. Kā galvenais akcents esot veicināt uzticamību Latvijai kā drošai pakalpojuma sniedzējai. 


Foto: Freepik