Mediķi pieprasa nekavējoties rīkoties, lai ierobežotu Covid-19 izplatību

Vien pāris nedēļas un slimnīcas būs spiestas teju pilnībā apturēt plānveida palīdzības sniegšanu, pievērsties tikai Covid-19 pacientu ārstēšanai. Tāpēc mediķi pieprasa valdību rīkoties nekavējoties, lai apturētu straujo Covid-19 izplatību sabiedrībā.

Aizvadītajā nedēļā Covid-19 inficēto skaits dienā pārsniedza tūkstoti. Tikmēr medicīnas iestādēs strauji pieaug stacionēto pacientu skaits. Šobrīd Latvijas slimnīcās ar vidēji smagu slimības gaitu ārstējās jau 526 pacienti, bet ar smagu slimības gaitu - 59 pacienti. Satraukti par skarbo statistiku ir ārstu organizācijas, paužot bažas, ka jau pēc pāris nedēļām slimnīcas būs pilnībā pārslogotas. “Galvenā baža, ka jau esam nokavējuši. Politiķi un valdība, ar garajām diskusijām cenšoties izdabāt visiem pēc kārtas, ir panākuši to, ka epidemioloģiskie dati liecina par nekontrolētu infekcijas izplatīšanos sabiedrībā,” uzsver Artūrs Šilovs, Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs.

Nodaļas medicīnas iestādēs šobrīd viena pēc otras atkal tiek pielāgotas Covid-19 pacientu ārstēšanai, aizvien vairāk pacientiem nepieciešama aprūpe intensīvajā terapijā. “Diemžēl ir tā, ka arī slimnīcas ir pilnas. Tās nav spējīgas uzņemt, tāpēc var būt situācijas, kur kāds Rīgas pacients ir jāved uz Ogri, Jūrmalu, pat varbūt Jēkabpili, jo mēs atslogojam Covid-19 nodaļas,” pauž Jevgēnijs Kalējs, Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs.

Turpinoties šādiem saslimstības rādītājiem, jau pēc pāris nedēļām Latvijas slimnīcas būs spiestas teju pilnībā pārtraukt plānveida pakalpojumu sniegšanu, aprūpēt teju tikai Covid-19 slimniekus. “Mēs esam atslābuši, valdība atslābusi un dzīvo paralēlajā pasaulē, nesaprot, kas notiek. Tāda sajūta ir, ka mēs aizmirsām, kas bija pagājušajā gadā, cik daudz gulēja slimnīcās, cik viss bija pārslogots, ka slimnīcas praktiski funkcionēja uz Covid-19 pacientiem,” saka Artūrs Šilovs.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja jau paudusi, ka šī brīža skarbā statistika liecina par to, ka vairs nav iespējams izvairīties no vissmagākā scenārija. Arī Jevgēnijs Kalējs ReTV Ziņām apliecina - pārpildīto slimnīcu dēļ jau šobrīd pacientiem ne vienmēr var sniegt pilnvērtīgu un kvalitatīvu veselības aprūpi. “Slimnīcas sniedz palīdzību, vairs nav vajadzīga neatliekamā palīdzība, tiek apārstēts, tālāk ir jāārstējas dzīves vietā, pie sava ģimenes ārsta. Ja tas ir nakts laikā un ja tas ir 100 kilometrus no dzīves vietas, kas tad notiek ar to pacientu? Par to visu esam informējuši Veselības ministriju, viņi labi zina šo problēmu. Tas pacientu loģistikas jautājums vēl nav atrisināts līdz galam.”

Ārstu organizācijas uzskata, ka šobrīd vairs nav laika diskusijām, tāpēc valdībai steidzami ir jāpieņem lēmumi, kas veicinātu vakcināciju. Nevakcinētiem cilvēkiem būtu jāliedz iespēja apmeklēt publiskus pasākumus, šobrīd jau jālemj par ierobežojumiem arī vakcinētām personām. “Ir laiks uzņemties atbildību ne tikai pret sevi, apkārtējiem, un valdībai ir jādod skaidras ziņas sabiedrībai caur visiem iespējamiem medijiem par vakcināciju, par higiēnas dažādām prasībām, ka neiet un neuzturēties, kur daudz cilvēku, un jāsaprot, ka bez ierobežojumiem mēs neiztiksim,” pauž Artūrs Šilovs.


Foto: Freepik