Meklē inovatīvas idejas mežu apsaimniekošanai

Ar laureātu apbalvošanu šodien noslēdzies jau otrais meža apsaimniekošanas uzņēmuma “ZLM” un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju augstskolas (LBTU) organizētais studentu inovāciju ideju konkurss. Kā atzīst uzņēmēji, visas idejas esot īstenojamas dzīvē. Bažas radot, ka no pagājušā gada konkura idejām komercpraksē neesot nonākusi neviena. Kā ReTV norāda studenti un universitāte, iemesli tam esot vairāki.

Meži ir viena no izplatītākajām ainavām uz planētas zeme. Gadsimtiem ilgi meža augšanas cikls ir nemainīgs, tomēr arī šajā nozarē esot nepieciešamas inovācijas. SIA “ZLM”  valdes locekle: Vera Dorohova: “Mēs kā mežinieki jeb meža nozares speciālisti cīnāmies ar kukaiņiem. Cīnāmies ar dzīvniekiem, ar slapjākiem, sliktākiem, sarežģītākiem augšanas apstākļiem.”

Lai topošos meža nozares speciālistus iedrošinātu meklēt un īstenot jaunas idejas, meža apsaimniekošanas uzņēmums “ZLM” kopā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju augstskolu jau otro reizi organizēja studentu inovāciju ideju konkursu. Šodien tika apbalvoti šā gada uzvarētāji.

Pirmo vietu un 1500 eiro naudas balvu iegūst ideja Helvija Šugas, Toma Silava un Edvīna Liepiņa ideja “EcoCone” – ilgtspējīgs jaunaudžu aizsardzības risinājums ar mērķi jaunos kokus pasargāt no aizzēluma un dzīvnieku ietekmes.

 Jaunieši iecerējuši, ka jaunaudzes var pasargāt ar dabai draudzīgu tīklu, kas kokiem augot sadalās. Otro vietu ieguva ideja par vienkāršotu mehānismu grunts paraugu ņemšanai, izbūvējot meža ceļus, bet trešo – ideja par stādvietu koordinēšanu, kas paredz elektroniski dokumentēt iestādītos koku stādus, nodrošinot vienmērīgu meža blīvumu. Dorohova: “Mēs nebūtu atbalstījuši tādu konkursu, ja neticētu, ka inovācijas var būt ieviestas, bet nedaudz radīja bažas tas, ka pagājušā gada uzvarētāji, cik man zināms, nav savas idejas ieviesuši dzīvē.”

Lai saprastu iemeslus, kāpēc idejas nav tikušas tālāk par konkursu, notika arī diskusija. Liene Bētiņa, 2. vietas ieguvēja, esot īstenojusi šī gada ideju, bet pagājušā gada konkursa ideja par kaitēkļu digitālo skaitīšanu atdūrusies pret birokrātiju. “Tad, kad gribējām realizēt šo ideju, apstājāmies pie birokrātijas un speciālistu trūkuma. Ja ir tie speciālisti, kuri varēja palīdzēt, tad viņi nebija tik kompetenti, bīdija mūsu ideju pavisam prom no sākotnējās ieceres. Tā mēs no tas atteicāmies, bet pēc tam nāca citas prioritātes.”

 LBTU Meža un vides zinātņu fakultātes dekāns Linards Sisenis: “Latvijā ir ļoti smagnēja vide, lai jaunais censonis uzsāktu uzņēmējdarbību. Tiklīdz tu mēģini dibināt uzņēmumu, pretī ir birokrātija. Tiklīdz tu esi uzņēmumu nodibinājis, ir daudz un dažādi uzraudzītāji –kontroles, nodokļi un viss pārējais. Līdz ar to dara visu, lai jaunietim nevis palīdzētu, bet nogremdētu. Liela daļa neiztur un atmet ar roku.”

Dažkārt studenti cerējuši, ka viņus kāds uzrunās, bet citkārt vienkārši pietrūkst zināšanu un finansējuma. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) pārstāve Ilga Maļina norāda, ka iespējas esot. “Programmas ir vairākas, bet, ja ir fiziska persona, tad programmu klāsts būs mazāks. Fiziskām personām, kas ir ideju autori, piedāvājam ideju kausu, kur var gan mācīties, gan izstrādāt biznesa plānu.”

Viens no pieejamākajiem esot biznesa inkubātors, bet arī LIAA sola, ka turpmāk biežāk tikšoties ar studentiem, lai stāstītu par iespējām.