Meklē īpašniekus pamestām mājām

Pamesti lauku īpašumi ir teju vai katrā Latvijas novadā, vienlaikus pieaug arī interese par iespējām dzīvot laukos. Valkas novada Kārķu un Ērģemes pagastos apzināti vairāki desmiti īpašumu, kas ir tukši, īpašnieki būtu gatavi tos pārdot. Kādam jaunu saimnieku jau izdevies atrast. Pirms došanās tūrē pa tukšajiem lauku īpašumiem, ar nelielu humora devu par laikapstākļiem Ziemeļvidzemē interesentus iepazīstina Ērģemes un Kārķu pagastu pārvaldnieks. Katram tiek iedots arī saraksts ar vietām, kurp dosies, īpašuma kontaktpersona vēlākai saziņai, ja par to radusies interese.

Tūrē iekļautie īpašumi dažādi - gan labākā, gan sliktākā stāvoklī, arī pēc sava novietojuma un ar lielāku vai mazāku zemes gabalu. Tik dažāda arī esot interese par īpašumiem laukos. Valkas novada Ērģemes un Kārķu pagastu pārvalžu vadītājs Pēteris Pētersons: “Ir cilvēki, kuriem interesē tikai ciemata centrs, ir, kuriem tieši vajag kādu mežmalu, kur vispār nav pieejama nekāda sabiedrība apkārt un kuri noslēgtā vidē dzīvo. Ir, kuriem vajag kaut ko senu ar vēstures elpu, ir, kas meklē atkal tieši ko jaunāku un mazāk ieguldījumi jāveic.”

Gribas dzīvot mierīgāk, laukos un skatām māju dēlam - ReTV stāsta viena no tūres dalībniecēm. Pirms trim gadiem atgriezušies no Lielbritānijas, šobrīd dzīvo Valmieras novada Sedā. Pēc vairākiem apskatītajiem īpašumiem viens licies cerīgāks, bet esot vēl jādomā. “Piesaistījāmies šim braucienam tāpēc, ka ir šausmīgas cenas. Nenormālas, neiespējamas. Varbūt pat tiešām labāk ir kaut ko atjaunot, ja ir iespējams atjaunot, un par kaut kādu samērīgu, sapratīgu cenu,” saka Violeta Rīdere, pamesto māju brauciena dalībniece

“Pagaidām tas vairāk ir izpētes brauciens, lai saprastu, kādā stāvoklī ir īpašumi un ko piedāvā,” piebilst Roberts, pamesto māju brauciena dalībnieks. Uzzinot par šādu akciju un jau iepriekš pagastu pārvaldnieka paveikto, braucienam pievienojusies arī sociālantropoloģe Dace Dzenovska. Viņa pēta lauku tukšošanos Latgalē. Šī, viņasprāt, ir tāda reta iniciatīva, kuru arī vērts izzināt. Sociālantropoloģe Dace Dzenovska: “ Valsts zemes dienests īsti nav pētījis, kāpēc cilvēki, piemēram, nav privatizējuši mājas. Latgalē ir daudz neprivatizētu māju, jo cilvēki vienkārši domāja, kāpēc viņiem jātērē nauda un jāķēpājas ar papīriem, neviens viņus ārā nemetīs. Sevišķi, ja māja varbūt celta pēckara periodā, tiešām neviens viņus ārā arī nemet. Pēc tam, kad cilvēki aiziet, tad tā māja arī paliek iesprūdusi neskaidrā statusā. To saprast un apzināt - mērķis pats par sevi, kur tā problēma ir.”

Pamesto māju braucienā interesentiem bija iespēja apskatīt 11 īpašumus, pārsvarā Ērģemes pagastā. Pati ideja, meklēt šādiem īpašumiem jaunus saimniekus, uzrunājot to īpašniekus, aizsākās pērn rudenī Kārķu pagastā. Tur no aptuveni 30 neapdzīvotajiem īpašumiem līdz reālam darījumam pārdošanai nonāca pieci.


#SIF_NVZ2022