Meklē skolu direktorus

Aizkraukles novadā šovasar trīs ilggadējie skolu direktori izvēlējušies samazināt darba slodzi un atstāt direktora amatu. Vakanču aizpildīšana gan īsti nesokoties. Divām skolām tikšot izsludināts atkārtots konkurss. Latvijas Izglītības vadītāju asociācijā lēš, ka skolu vadības vakances varētu būt vairākos desmitos skolu, tomēr, salīdzinot ar pedagogu trūkumu, tā parasti gan neesot problēma.

Aizkraukles pagasta sākumskolas nu jau bijušo direktori Janīnu Zolotorenko satiekam pļavā pie skolas kopā ar bērnudārza grupiņas bērniem. Janīnas kundze skolā nostrādājusi pusgadsimtu, no kuriem 24 gadus direktores amatā. Turpmāk gan mācīšot bērniem tikai mūziku. “Visus šos gadus esmu centusies domāt par saviem kolēģiem, par skolas attīstību. Kopā ar profesionāliem pedagogiem mums tas ir izdevies, izdodas joprojām, bet mani gadi liek padomāt par to, ka varbūt jādod vieta arī jaunajiem.”

 Jauni pedagogi, kam skolotāja Zolotorenko gribējusi nodot vadības grožus, skolā esot, tomēr tos pierunāt neesot izdevies. “Viņiem ir ģimenes un mazi bērniņi. Galvenais arguments, kāpēc viņi negribēja stāties manā vietā, ir mazie bērni, kam jāvelta galvenā uzmanība.”

Darbu uzteikuši arī Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas un Daudzeses pamatskolas ilggadējie direktori. Izsludinātais konkurss gaidītos rezultātus gan neesot nesis. Kā ReTV stāsta izglītības pārvaldes vadītājas vietniece, ja deputāti apstiprinās, jauns direktors būšot atrasts tikai Skrīveru vidusskolai. Uz vietu Daudzesē neesot pieteicies neviens pretendents, savukārt pretendenti uz Aizkraukles pagasta sākumskolas direktora vietu neesot atbilduši nolikumā izvirzītajiem kritērijiem.

Kā skaidro Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidents Rūdolfs Kalvāns, skolu direktoru vidējais vecums esot ap piecdesmit gadiem. Tomēr - atšķirībā no katastrofālā pedagogu trūkuma - direktoru vakances parasti tukšas nepaliekot. Lielā mērā tas gan esot atkarīgs no pašvaldības attieksmes un komunikācijas, īpaši lauku reģionos. “Ja izsludina vakanci personālnodaļa, kā tas notiek, tad gaida, kad epastā iekritīs CV un motivācijas vēstule. Neiekritīs! Atkal mēs atgriežamies pie personālvadības, pašvaldības stila, ambīcijām, kā pašvaldības strādā.”

Cik direktoru pašreiz trūkst, gan neesot zināms, jo tādi dati vienuviet netiekot apkopoti. Asociācijā lēš, ka vakances varētu būt vairākos desmitos skolu.


#SIF_NVZ2022