“Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja” - instalācija par godu Ukrainai

Šobrīd, kad Ukraina cieš no kara, Latvijā zināmais tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs jūt tai līdzi, katru dienu apsienot Ukrainas karoga krāsas lentu ap bērzu, kas veido 70 koku aleju, nosaucot šo instalāciju - “Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja”.

80 hektāru platībā, kuru apsaimnieko Ojārs Arvīds Feldbergs, ir pļavas, gravas, mežs, koki un krūmi. Cauri šai ainavai vijas takas, kur gar malām ir izvietotas skulptūras un instalācijas. “Mani ar šo vietu saista tāda interesanta vēsture, jo es te biju tad, kad es vēl nebiju. Māte atstāja fotogrāfijas - kad es vēl nebiju piedzimis, tad viņa bija šeit jau - pie Sabiles,” stāsta Ojārs Arvīds Feldbergs, tēlnieks.

Mākslinieks, klīstot cauri šiem krūmiem un dadžiem, redzēja vīziju mājvietai un mākslas parkam vienuviet. Tā no vīzijas izveidojās brīvdabas mākslas muzejs, kas jau vairākus gadus priecē apmeklētājus. “Es it kā apjautu šo situāciju un nolēmu izmantot simbolus – aleju un kokus. Kokam ir aleja, tad stumbrs, tad lapotne ar zariem. Un saknes, kas ir pazemē, tā ir pagātne, pieredze, tauta, vecāki. Caur stumbru koks ietriecas debesīs nākotnē,” saka Ojārs Arvīds Feldbergs.

Tā mākslinieks sāka skaitīt Ukrainas kara dienas un siet ap katru koku Ukrainas karoga krāsu lentas, kas simbolizē katru nodzīvoto dienu, cerot, ka tāpat, kā šai karoga lentai ir sākums un beigas, tāpat arī šim notikumam drīz vien pienāks gals. “Es turpināšu tāpat siet vienu kārtu, ja būs uzsieta jau otra kārta vai trešā, bet ceru, ka tas tik ilgi nebūs,” saka Ojārs Arvīds Feldbergs.

Gandrīz visi bērzi ir tēlnieka paša stādīti, izņemot vienu ar diviem stumbriem, kas jau tur bijis pirms tam un tēlniekam asociējas ar divu pasauļu savienošanos. Alejas vidū ir izvietoti arī ugunskuri, kuriem ir sava nozīme. “Ugunskuri simbolizē to, kas notika Ukrainā. Redzēju kā deg mājas, ielu malās katrā pusē, kā tiek sagrautas skolas, slimnīcas, un tas viss sadega ugunīs. Tas ir karš. Tas notikās šajā ceļā un joprojām notiek.”

Arī kara noslēgumam par godu, iespējams, tiks veidota kāda instalācija, taču pagaidām par to esot pāragri spriest, jo Ojārs Feldbergs vēlas smelties no iespaidiem, kas tiks gūti šajā laikā. Tomēr par to, vai šī instalācija būs apskatāma visu laiku, vai tikai šobrīd, kad norisinās karš, tēlnieks vēl nav domājis.


#SIF_NVZ2022