Mēnesi pirms mācību gada studentiem nav skaidrības par vakcinēšanos augstskolās

Pēc mēneša sāksies jaunais mācību gads, taču Izglītības un zinātnes ministrija joprojām nav devusi skaidras norādes izglītības iestādēm, studentiem, vecākiem - vai un kādi būs vakcinēšanas ierobežojumi.

Daudzās izglītības iestādēs jauno studentu uzņemšana vēl turpinās, jo budžeta un maksas vietas nav aizpildījušās. Karstajam darba apjomam pa vidu augstskolām vēl arī jāsaprot, kas notiks ar klātienes mācībām - būs vai nebūs. Izglītības un zinātnes ministrija nekādu ziņu augstskolām devusi nav, tāpēc tās pieņem savus lēmumus. “Nepieciešamība ievērot tās prasības, kuras mēs esam izvirzījuši universitātē. Mūsu akreditācijas nosacījumi prasa, ka mēs noteikti turpinām studijas klātienē tik tālu, cik tas nav pretrunā ar valdības noteikto. Tie, kas nav vakcinēti, es ļoti aicinātu tomēr pārdomāt, varbūt izvēlēties pilnvērtīgu izglītību pret attālinātu Youtube vai kādu multenīšu skatīšanos, iedomāties, ka tāpēc ir ieguvis zināšanas un izglītību par labu pilnvērtīgai,” saka Valdis Segliņš, Latvijas Universitātes prorektors.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesors Aigars Laizāns ReTV Ziņām stāsta, ka bīstamākais ir tas, ka mācību spēks var atteikties lasīt lekcijas auditorijā, kurā ir nevakcinētie. Šajā augstskolā, līdzīgi kā citās, arī ir izstrādāts scenārijs. “Ja nebūs vakcinēti studenti, tad noteikti organizēsim atbilstoši prasībām, ko nosaka Ministru kabinets par nevakcinētu cilvēku klātbūtni auditorijās. Tas noteikti ar masku pielietošanu, tie ierobežojumi ir skaitam, bet es domāju - tie, kas nebūs vakcinēti grupā, kurā daļēji vakcinētu būs, noteikti milzīgs spiediens uz to, ka studiju procesa kvalitāte zūd. Arī šie cilvēki, kas būs vakcinēti, aizrādīs, ka ir ļoti sarežģīti mācīties, ja tu neesi izdarījis to darbu, kas reāli nepieciešams tev un sabiedrībai, taviem vecākiem un līdzbiedriem.”

Līdzīgi ir arī reģionos, konkrēti - Vidzemes Augstskolā. “Attiecībā uz studiju formātiem, tur šobrīd ir divi veidi, kā mēs plānojam. Bakalaura studijas, protams, maksimāli klātienē formātā,” saka Agnese Dāvidsone, Vidzemes Augstskolas dekāne.

Arī Rīgas Tehniskā universitāte izvēlēsies iespējamās studiju formas un to kombinācijas, lai studiju darbs jaunajā akadēmiskajā gadā augstā kvalitātē varētu notikt klātienē. Nevakcinētajiem būs jāievēro ierobežojumi. Gluži kā augstākās izglītības iestādes, tā arī Latvijas Studentu apvienība aicina esošos un topošos studentus vakcinēties, bet, ja mācības būs attālināti, tad iesaka augstskolām piestrādāt pie kvalitātes uzlabošanas mācībām attālināti.

Izglītības un zinātnes ministrija sola ap 10. augustu sniegt plašāku informāciju, kādi būs nosacījumi izglītības iestādēm jaunajā mācību gadā.Foto: Freepik