"Meņģeļu" muzejam - 30

Šis gads brāļu Jurjānu memoriālajam muzejam „Meņģeļi” iegriezies skaitļa 30 zīmē. Muzejs lepojas ne tikai ar bagātīgu ekspozīciju par pašiem mūziķiem, bet arī 1998. gada Dziesmu un Deju svētku vides objektiem, vairāk nekā astoņiem hektāriem skaisti iekoptas teritorijas, kā arī dūmu pirtiņu, kas saglabāta tāda, kāda bijusi laikā, kad tur dzīvojuši Jurjāni.

Pirms vairāk kā gadsimta, “Meņģeļus” par savām mājām sauca mūziķi, brāļi Jurjāni. Lai arī šobrīd tur darbojas muzejs, mūzika tur skan aizvien. “Skandenieku” dalībniece Justīne Kindzuļe stāsta: ““Meņģeļi” vispār man ir īpaša vieta, es te pati ik pa laikam atnaku kalnā padziedāt. Te ir tāda īpaša Jurjānu elpa. Tāpēc esmu priecīga, ka tieši “Skandenieki” ir šeit, jo viņi ir tie, kuri aizsāka folkloras kustību Latvijā. Jurjāns, savukārt, ļoti daudz ieguldīja savācot folkloras materiālus.”

Ieva Vilnīte, muzeja vadītāja: “Jurjānu mamma bijusi liela dziedātāja, brāļi paši muzicējuši, šeit vienmēr ir skanējusi mūzika. Katru gadu mēs cenšamies rīkot sadziedāšanos un pulcēt cilvēkus.”

Lai gan muzeja pirmsākumi meklējami jau pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, apmeklētājiem durvis tika vērtas pirms 30 gadiem. Atskatoties uz padarīto, apmeklētāji atzīst - “Menģeļi” ir lielisks piemērs tam, ka arī 21. gadsimtā muzejs var būt interesants.

Kristīne Lūse, muzeja apmeklētāja: „Muzeja ēkās ir skaņu efekti, mēs ejam līdzi skaņas radīšanas procesā. Nav tā, ka vienkārši kaut ko tev stāsta. Ir arī aušana, tas ir sens, bet daudzi nemaz nezin. Jurjānu skaņdarbus atskaņo. Muzejs ir audzis un ļoti iet laikam līdzi, šur tur arī ar IT tehnoloģijām sastapties var.”

Ieva Vilnīte: „Mēs mēģinām dažādos veidos piesaistīt apmeklētājus. Jubilejas gadā izdomājām spēli muzeja teritorijā, sadarbība ar uzņēmējiem. Interesanti, ka apmeklējuma ziņā šogad tas ir divreiz vairak apmeklēts nekā pagājušajā gadā, piemēram.”

Muzejam īpašs būs arī nākamais gads, kad tiks atzīmētas Jurjānu apaļās un pusapaļās dzimšanas dienas - četri brāļi dzimuši ik pa pieciem gadiem. Kā arī nākamajā vasarā, “Meņģeļu” mājās plānots kopā pulcēt dziedatājus lielajā Latvijas koru salidojumā.