“Mēs esam gatavi jebkuram scenārijam.” Daugavā aiz Jēkabpils veidojas vižņu sastrēgums

Daugavā lejpus Jēkabpils izveidojies vižņu sablīvējums, tādēļ pēdējās diennakts laikā upē Jēkabpilī ūdens līmenis cēlies par vienu metru, ReTV apstiprināja novada civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts. Viņš prognozē, ka ūdens līmenis pilsētā turpinās celties, ūdens masa, sasniedzot zināmu lielumu, izspiedīs ledus sablīvējumu.

Jēkabpils pilsētā situācija nav pavisam mierīga, ūdens līmenis paaugstinās arī tur, bet applūšanas risku šobrīd nav. “Par mieru to, kādi šobrīd esam, nosaukt nevar. Monitorējam pastāvīgi situāciju, vakar pēcpusdienā, sākoties ledus kustībai augšpus Jēkabpils, Jēkabpilī arī sāka paaugstināties ūdens līmenis. Šobrīt tas ir paaugstinājies attiecībā pret vakardienu vairāk nekā par vienu metru.”

Jēkabpils piedzīvoja lielus plūdus pagājušā gada janvārī, kad bija risks aizsargdambja drošībai. Ja tas būtu pārrauts, notiktu milzīga katastrofa. “Sakas salā, kas ir lejpus Jēkabpils, vairākām privātmājām ir applūduši piebraucamie ceļi. Iedzīvotāji, kas ir applūstošajās teritorijās, ir apzināti.”

Evakuācija pašlaik nav nepieciešama, šī ir ierasta, gandrīz ikgadēja situācija Daugavā pie Sakas salas. “Ledus sastrēgums ir nedaudz lejpus Jēkabpils, iepretim Daugavsalai un Sakas salai, zināma vieta Prižu krasts, tur ir sastrēdzis. Lejpus Jēkabpils viss joprojām ir “ciet””

Tuvākās nedēļas laiklā Latvijā dienas laikā prognozē gaisa temperatūru virs nulles. Kušana turpināsies, mazās Daugavas baseina upes piegādās lielāku ūdens daudzumu Daugavā. Jēkabpils pilsētas applūšanas risks eksperta vērtējumā šobrīd ir mazs.

“Lielākie izaicinājumi ir, ka ūdens līmenis vēl krietni paaugstināsies, lai izkustinātu ledus sastrēgumu. Tas ir tāds sliktais scenārijs. Mēs esam gatavi jebkuram scenārijam, esam gatavi rīkoties. Aizsargdambis arī ir paspēts, vājākās vietas nostiprinātas, lai tas būtu drošāks.”

ReTV turpina sekot notikumu attīstībai Daugavas ledus iešanas laikā.