Meža saimnieks nav zinājis, ka viņa īpašumā bijusi mazā ērgļa ligzda

Pirms dažām dienām Latvijas medijos tika izplatīta satraucoša ziņa - vairākos Latvijas novados patvaļīgi izcirsti meži un līdz ar to izpostītas mazo ērgļu ligzdas, kas ir īpaši aizsargājams putns mūsu valstī. Izrādās, daļa no šīs ziņas ir nepatiesa! Bet problēmas tomēr ir un tās ir līdz šim brīdim neatrisinātas.

Mazā ērgļa dzīvotnes ir īpaši aizsargājama dabas teritorija un tā ir viena no putnu sugām, kurai var dibināt mikroliegumus. Līdz šim Latvijā populācijas saglabāšanai ir dibināti 588 mikroliegumi un pie mums ligzdo aptuveni četri tūkstoši mazo ērgļu pāru. 

Piektdien Dabas aizsardzības pārvalde izplatīja medijiem ziņu, ka Vidzemē apzināti iznīcinātas mazā ērgļa ligzdas. Viena no vietām - Priekuļu novadā.

Taču ReTV ziņas noskaidroja - cilvēks, kurš tiek vainots praktiski noziegumā, patiesībā nebūt nav vainojams! Meža īpašnieks nevēlējās runāt kameras priekšā, taču aizkadrā atzīst- viņš ir šokēts par Dabas aizsardzības pārvaldes izplatīto, viņaprāt, nomelnojošo informāciju, jo šajā gadījumā viņam tika izsniegta ciršanas atļauja, kas ir vēl spēkā līdz pat šī gada beigām.

Meža īpašnieks nebija zinājis par to, ka viņa īpašumā ligzdo mazais ērglis; turklāt neviens dienests par to viņu nav informējis, kamēr nepieciešamie dokumenti ir viņa rīcībā par atļauju cirst mežu.

Izrādās, problēmas būtība ir tajā, ka atbildīgās iestādes: Valsts meža dienests un Dabas aizsardzības pārvalde vienkārši nespēj normāli komunicēt savstarpēji un līdz ar to ķīlnieks šajā gadījumā ir meža īpašnieks, kuram tagad var draudēt 700 eiro liels sods. Bet vēl interesantāks ir fakts, ka patiesībā mežs izcirsts pirms pusotra gada un tikai tagad Dabas aizsardzības pārvalde ziņo par lielo pārkāpumu, kas raisīja plašu rezonansi visos medijos.

Meža īpašnieks uzskata, ka dabas fonda pārstāvjiem jau 2018. gadā, kad tie bija apsekot viņa mežu, vajadzēja iegriezties arī pie paša saimnieka, lai informētu par šādu faktu. Tomēr process gājis savu garo, birokrātisko ceļu, to atzīst arī valsts meža dienestā - informācija no dabas fonda ekspertiem pienākusi novēloti. Tikmēr Dabas aizsardzības pārvalde pastāv uz savu.

Meža īpašnieks, kuru vaino mazā ērgļa ligzdas iznīcināšanā, sūdzēties negrasās, taču ir izbrīnīts par dienestu rīcību. ReTV ziņas noskaidroja, ka sods meža īpašniekam nedraudēs - visi dokumenti ir kārtībā, bet dienestu savstarpēja cīņa vairs nav viņa ziņā.