Meža ugunsdzēsējiem Cesvainē jauns un jaudīgs auto

Šobrīd, kad izsludināts meža ugunsbīstamības periods, laba zina saņemta no Cesvaines puses, kur Valsts meža dienesta rīcībā turpmāk būs jauna ugunsdzēsības autocisterna. Īpaši aprīkots Volvo FMX auto meža ugunsdzēsēju rīcībā ir pirmo reizi. Ar 6x6 pilnpiedziņu tam ir pastiprināta caurgājība, taču pats lielākais ieguvums ir auto cisterna – vienā reizē tā var vest pat līdz 10 m3 ūdens. Kopumā valsts meža dienests papildinājis savu autoparku ar piecām šādām autocisternām, no kurām četras jau nodotas reģionu rīcībā. Cesvaines autocisterna pirmajās četrās dienās jau pabijusi trijos meža ugunsgrēku izsaukumos.

Kā stāsta Centrālvidzemes virsmežniecības Meža ugunsdzēsības stacijas vadītājs Normunds Vilmanis, jaunaus auto dzēšot ugunsgrēku ietaupījis pus dienu darba: “Ar šo mašīnu strādājām četras stundas. Salīdzinot ar Ziliem, kas bija krievu laikā , šī ir mašīna. Tās ir desmit tonnas ūdens, nevis kas mums bija divas ar pus tonnas. Un kad iebraukt, tad domā, vai mēs aizbrauksim vai neaizbrauksim, tad šī mašīna, jā. Meži ir sausi , grāvjos ūdeni paņemt nevar. Ūdens pievešana ir no palieliem attālumiem, un tas ūdens daudzums ir vajadzīgs ļoti liels.”

Savukārt Centrālvidzemes virsmežniecības ugunsapsardzības inženieris Andris Bardovskis stāsta: “Mūsu virsmežniecības atbildībā ir no Varakļānu novada līdz Cēsu novadam, līdz Gaujai. Šogad , tas ir no marta mēneša sāka degt, ir vienpadsmit ugunsgrēki, trijos ir palīdzējuši VUGD darbinieki, pārejos astoņos mēs esam dzēsuši paši. Parasti mēs ūdeni ņemam no stacionāram vietām, kur var viegli piebraukt. Apgrūtinoši ir privātie dīķi, kur saimnieki negrib laist, līdz ar to pievešanas attālumi palielinās un mašīna, kam ir liela ūdens ietilpība, baigi noder.”

Valsts meža dienests jau vairāk nekā 10 gadus veic pakāpenisku autoparka nomaiņu. Volvo FMX 6x6 automašīna ir pilnpiedziņas, tātad var pārvietoties pa nosacītiem bezceļa apstākļiem. Aprīkota ar jaudīgu zemspiediena ROSENBAUER sūkni, uz pilniem apgriezieniem, tā desmit kubikmetru cisternu var uzpildīt piecās minūtēs.

Lai arī kopumā meža ugunsgrēku kontekstā gads iesācies salīdzinoši mierīgi, apzinoties ugunsbīstamību, ar 1.maiju ir izsludināts mežu ugunsnedrošais laikaposms. Šobrīd Valsts meža dienests ir reģistrējis 114 meža ugunsgrēkus ar izdegušo patību 31 hektārs. Tie nav pārāk lieli skaitļi pagaidām, bet glābējus bažīgus dara tas, ka vairākas nedēļas sola bez nokrišņiem, līdz ar to ugunsbīstamība paaugstināsies.

Tādēļ vēlreiz tiek atgādināts par aizliegumu mežos nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, kurināt ugunskurus, braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem , kā arī veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku. Jo, kā uzsver Valsts meža dienests, faktiski 99% no meža ugunsgrēkiem ir cilvēku bezatbildības vai neapdomības rezultāts.

Foto: LETA