Mežotnes pilij meklē jaunu saimnieku

Mežotnes pils vēsture aizsākās 18. gadsimtā. Līdz 1939. gadam pils bija Līvenu dzimtas īpašumā. 2001. gadā tika veikta pils rekonstrukcija un restaurācija. Pils ēkas pagalma fasāde ar četru kolonnu portiku, tāpat kā parka fasāde ar pusrotondu, joprojām atbilst Kvarengi projektam.

Kopš 1996. gada Mežotnes pils tiešais pārvaldītājs ir VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), kas pili nodevis ilgtermiņa nomā privātuzņēmējam. Kopš aprīļa pils un tās gandrīz 90 hektārus plašā teritorija atkal palikusi tikai uz VNĪ pleciem.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes loceklis Andris Vārna saka: “Ņemot vērā, ka mums jau bija signāli, ka nomnieks acīmredzot nespēs pildīt savas saistības, uzsākām sarunas ar Bauskas pašvaldību par iespējamiem risinājumiem. Tāpat izskatījām iespēju šo pili pārdot publiskā izsolē, bet uz doto brīdi tas ir diskusijas sākums par izmantošanu.”

Ja īpašnieks ir atbildīgs, nav būtiski, vai tā ir privātpersona, valsts vai pašvaldība. Kultūras mantojuma pārvalde uz iespēju - pārdot pili - raugās visai skeptiski, jo tepat netālu ar katru dienu aizvien bēdīgāks skats paveras uz Kaucmindes pili, kas jau ilgus gadus ir privātīpašums.

Kultūras ministrija uzskata, ka kultūras pasākuma vietu nekad nevar būt par daudz, tomēr par šo problēmu esot uzzinājuši tikai nesen, tāpēc īsti pat nevarot iedomāties, ar kādu saturu varētu piepildīt Mežotnes pili, ja tā kļūtu par Rundāles pils struktūrvienību.

Uldis Zariņš, Kultūras ministrijas pārstāvis, pauž: “Pagaidām mums šāda diskusija nav bijusi. Es zinu, ka ir izskanējušas domas, ka, iespējams, Mežotnes pils varētu kļūt arī par Rundāles pils filiāli, bet tas, protams, prasītu vairāk diskusijas par to, kāds tieši varētu būt šis saturs, un tad attiecīgi - kāda būtu šī funkcija.”

VNĪ gan vēlētos pēc iespējas ātrāk rast risinājumu pils nākotnei, jo gadā tās uzturēšanai un apsaimniekošanai nepieciešami gandrīz 100 000 eiro. Tomēr pašvaldība, proti, topošajā Bauskas novadā ietilpstošie Rundāles, Iecavas un Vecumnieku novadi, īsti neredz iespēju pārņemt pili savā īpašumā. Šādu iespēju neredz arī esošais Bauskas novads, kura īpašumā jau ir Bauskas pils.

No vairāk nekā 1200 Latvijas pilīm un muižām VNĪ pārvaldībā bez Mežotnes pils ir arī Rīgas pils un Igates pils, kur pieredze ar nomnieku esot līdzīga kā Mežotnē. Igates pils pašlaik esot sadalīta vairākos īpašumos, ko  jau šogad paredzēts pārdot izsolē.