Mikologi: maijā mežos varētu atrast pirmās baravikas

Latvijas dabā ēdamas sēnes var atrast visu gadu. Pat ziemas mēnešos mežā labvēlīgos apstākļos uz koku stumbriem augot samtainās ziemenes, kuras var izmantot pārtikā. Tikmēr pavasara mēnešos daļa sēņotāju savos groziņos steidz likt lāčpurnus, ķēvpupus un arī bisītes.

Diāna Meiere, mikoloģe, stāsta: “Jā, arī tām sezona labu laiku kā sākusies. Bīsītes iet uz beigām, lāčpurni plaukumā. Bisītes gan nav ieteicams ēst, jo katru gadu kāds saindējas.”

Arī šogad Toksikoloģijas un sepses klīnikā Rīgā ārstējušies divi pacienti, kuri, ēdot bisītes, bija saindējušies.

Ārsts Roberts Stašinskis saka: “Cilvēks ēda kļūdas pēc, otrā bija pacienāts ar domu lietot svaigā veidā, jo svaigēšana ir moderna tagad. Domāja, ka šo arī varētu lietot svaigā veidā.”

Šobrīd abi pacienti jau devušies mājās, un saindēšanās bijusi vieglā formā. Mediķis ReTV Ziņām norāda, ka Latvijā pēdējo 30 gadu laikā nav reģistrēts neviens nāves gadījums cilvēkam, kurš būtu saindējies ar bisītēm, taču saindēšanās ar šīm sēnēm var izraisīt ļoti nopietnus aknu un nieru bojājumus.

Roberts Stašinskis: “Ja par 110% neesi pārliecināts, ko mēs darām un varbūt pat tās sēnes ir labas un augstvērtīgas, ja nepazīsti pilnībā, varbūt labāk atstāj citam.”           

Mediķis skaidro, ka saindēšanās ar sēnēm izteiktāka ir rudenī. Tikmēr mikoloģe stāsta, ka maijā sēņu mērci var pagatavot no maija auzenēm, bet uz lapu koku stumbriem drīzumā varētu izaugt pirmās sēra piepes. Vai šogad tās būs tik pat daudz cik pērn, kas to lai zina.

Diāna Meiere bilst: “Maijs tas mēnesis, kad parādās pirmās bekas, sviesta bekas, bērza bekas, baravikas.”

Prognozēt, kāds šogad būs sēņu gads, esot praktiski neiespējami. Sēņu pasaule esot salīdzinoši maz pētīta. Izprast, kāpēc vienu gadu vairāk aug baravikas, bet citu - gailenes, tā pagaidām ir neatminēta mīkla. “Sēnēm vispār mēdz būt cikliskums, vienu gadu kādas sēnes vairāk, kādas mazāk, pierādīt to ir grūti,” saka Diāna Meiere.

Latvijā šobrīd ir atklātas aptuveni 4000 sēņu sugu. Pētījumi aizvien turpinās, arī šopavasar atrastas divas jaunas sēņu sugas. Viena no tām - Rēzeknes pusē.

Diāna Meiere uzskata, ka Latvijā ir potenciāls atklāt vēl krietni daudz vairāk līdz šim pie mums nereģistrētu sēņu sugu, jo Lietuvā un Igaunijā reģistrēto sugu skaits ir krietni lielāks. Mikoloģe ir gandarīta, ka šajā procesā aizvien aktīvāk iesaistās iedzīvotāji, daloties ar saviem novērojumiem mežā. 


Foto: FreePik