Mikroķirurgi kara medicīnai gatavo arī Latviju

Ar pārtraukumiem, taču jau divus mēnešus divi mikroķirurgi no Latvijas strādā kara medicīnas apstākļos Ukrainā, operējot un glābjot cilvēku dzīvības. Apstākļi, kādos nākas strādāt, ir ļāvuši izdarīt secinājumus arī par Latvijas gatavību militāra apdraudējuma gadījumā.

Apstākļi ir pilnīgi citādāki nekā civilajā medicīnā. To apzināties ir iespējams vienīgi pieredzot praksē. Mikroķirurgs Olafs Libermanis ir gatavs dalīties ar secinājumiem, lai Latvija šādām situācijām būtu gatavāka. “Tas ledus ir sakustējies. Mums bija ļoti sakarīga saruna ar Veselības ministrijas valsts sekretāru. Mums bija ļoti konstruktīva saruna ar Austrumu slimnīcu un ārstu biedrību, un ar Latvijas Universitāti. Tas ir tāds labs sākums,” norāda Olafs Libermanis, mikroķirurgs.

Viens no aspektiem, kuram būtu jāvērš uzmanība, ir veselības aprūpes iestāžu decentralizācija. Tās būtiskumu Olafs Libermanis skaidro ar piemēru no Padomju Latvijas laika. Olafs Libermanis: “Uz Rīgu bija paredzēts atoma lādiņš, kas līdzinājās 50 Hirosimas atombumbām. Izejot no tā, tika kalkulēti medicīnas darbinieku zaudējumi, kuriem bija jāsasniedz 80% zaudējumu Rīgā, medpersonālam bija jāiet bojā. Tātad - tika decentralizētas šīs slimnīcas, tika būvētas arī ārpus Rīgas. Protams, ekonomisku apsvērumu vai citu apsvērumu dēļ mēs nevaram to visu uzturēt, atjaunot “1:1”, bet mums ir jādomā, pirmkārt, kur mēs sniedzam šo palīdzību, lai tās nav divas vai viena slimnīca.”

Tāpat arī slimnīcu arhitektūra un dizains. To projektējot, nedrīkstot domāt vienīgi par skaistu izskatu, piemēram, ar stiklotiem lieliem logiem. “Ja jums netrāpa šāviņš, ja aviācijas bumba nokrīt kaut kur pagalmā blakus 100 metru attālumā, lai neizbirst visi logi. Ja izbirst, ko mēs darīsim? Austruma slimnīca, Gaiļezers ir laikam labākā situācijā, jo tur, jau būvējot, ir ieprojektēta uz 300 gultām pazemes slimnīca,” saka Olafs Libermanis.

Piemēram, Ukrainā, kurš šobrīd hospitālī Kijivā strādā latvieši, slimnīcu iekšējās aizsardzības plāni paredzot personāla prasmi rīkoties ar šaujamieroci. Olafs Libermanis ReTV atklāj, ka drīzumā uz Ukrainu mācīties ievainoto pacientu aprūpi dosies vēl vairāki mediķi no Latvijas. “Mārtiņš Malzubris ir sācis projektu. Es saprotu, ka ar Valdi Zatleru kā ārstu brauks uz Ukrainu, mācīsies šo ievainoto pacientu aprūpi. Es domāju, ka tuvākie mēneši ir ļoti labi darba grupām, diskusijām, plānu izveidei un, protams, arī praktiskai darbībai.”

Tikmēr mikroķirurgs par situāciju Ukrainā saka – arvien vairāk ir pacientu ar smagām rokas traumām, kā arī nākas aprūpēt jau novēlotus gadījumus. Personāla noskaņojums esot mierīgs, jo darbinieki apraduši ar sirēnām un šāvienu trokšņiem.


Foto: Freepik