Minskā Latvijas konsulam neļauļ piedalīties tiesas sēdē, kurā izskata lietu pret Latvijas pilsoni

Latvija ir pieprasījusi paskaidrojumus Baltkrievijai par Latvijas konsula nepielaišanu dalībai 14.decembra atklātā tiesas sēdē Minskā, kur tika izskatīta krimināllieta pret Latvijas pilsoni, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrija (ĀM).

Latvijai nav pieņemama situācija, kurā nepamatoti tiek ierobežotas iespējas sniegt konsulāro palīdzību Latvijas pilsoņiem.

Ministrija pilsoņa vārdu un inkriminētās apsūdzības nav minējusi, bet portāls "jauns.lv" vēsta, ka Latvijas pilsonis Dmitrijs Mihailovs apsūdzēts Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko aizskaršanā, dažāda veida "naida kurināšanā" un "sankciju pieprasīšanā" pret Baltkrieviju.

ĀM joprojām stingri aicina Latvijas valstspiederīgos neceļot uz Baltkrieviju, bet Baltkrievijā esošos Latvijas valstspiederīgos pamest valsti, ņemot vērā Baltkrievijas iesaisti pilna mēroga Krievijas karadarbībā pret Ukrainu, Krievijas un Baltkrievijas bruņoto spēku pastiprināto aktivitāti Baltkrievijas teritorijā, ievērojamiem drošības riskiem un neprognozējamu drošības situācijas attīstību tuvākajā nākotnē.

Lai arī Baltkrievijas Valsts robežas komiteja ir paziņojusi, ka līdz 31.decembrim Latvijas valstspiederīgajiem sauszemes robežas šķērsošanas punktos tiks atļauta ieceļošana Baltkrievijā bez vīzas, ĀM nav pamata uzskatīt, ka šāds piedāvājums ir veikts humānu apsvērumu vai labu nodomu dēļ.

Ministrija vērš uzmanību, ka Latvijas un citi NATO valstu izlūkdienesti publiski ir brīdinājuši par Baltkrievijas specdienestu izvērstajām izlūkošanas un kaimiņvalstu pilsoņu vervēšanas aktivitātēm, radot risku, ka šādas aktivitātes tiks vērtas arī pret Latvijas valstspiederīgajiem.

Ceļotāji var tikt pakļauti Baltkrievijas specdienestu provokācijām un nepatiesi apsūdzēti Baltkrievijas likumu pārkāpumos un tā rezultātā arestēti. Tiesiskuma trūkuma dēļ Latvijas iespējas Baltkrievijā sniegt šādām personām palīdzību būšot ļoti ierobežotas.

Arī Valsts drošības dienests (VDD) brīdina Latvijas valstspiederīgos par izlūkošanas riskiem, šķērsojot Baltkrievijas vai Krievijas robežu, un aicina ikvienu, kam jāšķērso šo valstu robeža, būt uzmanīgam un vērsties VDD.

Ārkārtas situācijā ĀM aicina nekavējoties sazināties ar Latvijas konsulātu Vitebskā.


Foto: Freepik