Re:Skats: Septiņu gadu jubileju drīzumā svinēs Latvijā vienīgais motoklubs "MMC Patrioti"

Pirms sešiem gadiem dibināts neatkarīgs Latvijas militārais motoklubs “MMC Patrioti”. Tas apvieno aktīvā dienestā esošus un atvaļinātus karavīrus un zemessargus. Ar cilvēkiem, kurus vieno nacionālas vērtības, tiekamies Lāčplēša dienā. Kas ir šī brālība un ko viņiem nozīmē novembra valsts svētki?

Līdz kaulam izjusta kaislība pret motocikliem, pārliecība pār mūsu valsti, dienēšana Nacionālajos bruņotajos spēkos un nacionālas vērtības. Tas vieno aptuveni 60 karavīrus no visas Latvijas, kuri savu brīvo laiku pavada militārajā motoklubā “MMC Patrioti”. “Šis klubs ir apvienojis dienestā esošus un atvaļinātus karavīrus un zemessargus. Klubā ir vīri, kuriem motobraukšana nav tikai hobijs, bet arī sirdslieta. Sirds lieta, ar kuru dalīties kopā ar līdzīgi domājošiem,” saka Sandis, “MMC Patrioti” prezidents.

“Motobraucēji, kas ir apvienojušies no dažādiem spēku veidiem, spēku vienībām. Mūsu motoklubā ir no visiem spēku veidiem, kas ir Latvijas bruņotajos spēkos. Apvieno mūs motobraukšana un patika uz šiem dzelzs zirgiem,” pauž Gatis, “MMC Patrioti” pārstāvis.

“Motokluba ideja radās jau 2009. gadā, kad es atrados Savienotajās valstīs militārajā kursā, kur es sastapu biedrus ASV armijas karavīros, kuri darbojās “Combat assotiation”. Nedēļas nogalēs mēs veicām kopīgus izbraucienus. To visu redzot, mani tas uzrunāja, un es sapratu, ka šādu militāru motoklubu vajag noorganizēt arī Latvijā. 2011. gadā, atrodoties starptautiskā operācijā Afganistānā, šo ideju pārrunāju ar Ģirtu Upīti, karavīru, dedzīgu motobraucēju, kas atbalstīja šādu motokluba izveidi,” stāsta Kaspars , “MMC Patrioti” pirmais prezidents .

Jāpiebilst, motokluba izveide nebija vienas dienas darbs. Jāveido biedrības struktūra, statūti, priekšnoteikumi kandidātiem, jāvada valdes vēlēšanas. Jāsaka, ka tikpat pārdomāts ir arī karavīru, motobraucēju izvēlētais logo. “Jūs redzat ozollapu zarus – simbolizē spēku, sīkstumu, izturību, kas piemīt latviešu karavīriem. Stilizētu sarkanbaltsarkanu vairodziņu - simbolizē senlatviešu karavīru cīņas. Senlatvieša karavīra zobens un šautenes siluets simbolizē brīvības cīņas. Vidū ir galvaskauss, kas katram karavīram atgādina, ka Latvijas labā ir jābūt gataviem ziedot pašu dārgāko - dzīvību,” pauž Kaspars, “MMC Patrioti” pirmais prezidents.

Kopš biedrības dibināšanas šo sešu gadu laikā esot būts daudzos bunkuros, piemiņas un kaujas vietās. Brālība “Patrioti” mēdzot arī izbraucienu laikā sakopt karavīru kapuvietas. “Tika atrasta karavīru atdusas vieta vienkārši mežā, uzkalniņā. Mūs uzaicināja tur piedalīties, mēs arī aktīvu dalību tur ņēmām. Tur bija karavīri no pirmā pasaules kara, tas bija emocionāls saviļņojums, ka tu atroc karavīru, atroc piemiņas lietas, iespējams, atnākuši tam karavīram tuvinieki, krustiņš, piemēram. Jā, tas bija tāds. Tu sāc domāt tās vērtības, izproti to karavīra dabu, pats esot karavīrs. Ir bijuši cilvēki, kas ir cīnījušies par mērķiem, atdevuši savu dzīvību,” saka Sandis, “MMC Patrioti” prezidents. 

Būšana klubā gan nav tikai par vēstures izzināšanu un braukšanu ar motocikliem. Aukstajā sezonā, kad braucamie ir ieziemoti, kluba mājā rīko galda tenisa, novusa un zolītes turnīrus, kaļ nākamos plānus pasākumiem vai vienkārši atpūšas. “Valdes priekšgalā ir prezidents, viņam ir pakļauti trīs amati: galvenais grāmatvedis, seržants un “road captain”, latviskosim kā ceļa līderi. Rīkojas ar naudu, kapteinis ved no punkta “a” līdz “b”, ieplāno gan maršrutus, gan pieturpunktus. Seržants rīkojas pēc statūtiem, kas ietver daudzas lietas, kā, piemēram, kluba biedru, kluba mājas drošība, sadarbība ar dažādām organizācijām,” saka Artūrs, “MMC Patrioti” kluba seržants.

 “Pasaulē ir šāda veida klubi, ar kuriem arī mēs sadarbojamies, piemēram, arī “Greenland and Motorcycle veteran association”,” saka Sandis “MMC Patrioti” prezidents.

Arī ar Baltijas valstu militāriem motoklubiem ir cieša sadarbība. Ir rudens, tagad kluba pārstāvji, stāstot par piedzīvoto, jau pacietīgi gaida pavasari, kad atkal kluba brāļi kopīgi varēs doties braucienos ar saviem dzelzs rumakiem, ja vien epidemioloģiskie ierobežojumi to ļaus. “Tas ir tāpat kā, ir teikuši, suns, kas nocieties, izlaiž ārā – skrien, skrien, skrien. Protams, tās ir pacilājošas sajūtas. Kāds varbūt nopircis jaunu motociklu, varbūt grib parādīt pārējiem kluba biedriem. Ir tā kā trinamies, nāk jau, skatāmies, saulīte sāk spīdēt. Tuvāk pavasarim sākam dīdīties, gribas braukt,” stāsta Sandis, “MMC Patrioti” prezidents.

Militārais dienests bieži nozīmē ilgu prombūtni no savējiem, fizisku un emocionālu spriedzi. Taču šāda kopā būšana ar līdzīgi domājošajiem dodot atelpu. Militārā motokluba pārstāvji labprāt dalās līdz šim pieredzētajā. “Baltu vienotības dienas pasākums mums likās ļoti interesants, kurš ir veltīts Saules kaujai, kur zemgaļi apvienojās ar zemaišiem, lai cīnītos pret krustnešiem. Tas bija interesanti, jo šīs vēstures lapaspuses bija aizmirsušās, jo tika mācītas tikai skolā. Es ieteiktu izvēlēties vēsturniekus un gidus apskates vietās, jo, apskatot vien ierakumus un tranšejas, esot cilvēkam no malas, nesaprotot, ko tas dod, kas tas ir, priekš kam šī vai šī lieta ir bijusi, neradīsies pēc tam tas stāsts,” saka Aivars, “MMC Patrioti” pārstāvis.

Domājot par valsts svētkiem novembrī un kluba nosaukumu “Patrioti”, nevaram nepavaicāt – ko tas īsti nozīmē? “Mūsu kluba nosaukums “Patrioti”, tāpēc, ka jebkurš, kurš ir gatavs ņemt rokās ieroci un aizstāvēt dzimteni, sirdī ir patriots. Un es teiktu, ka bruņotie spēki apvieno patriotiski domājošus cilvēkus. Ja skatāmies uz motokluba nosaukumu, tas nenozīmē, ka tikai karavīri var būt patrioti. Jebkurš Latvijas valsts pilsonis var būt patriots. Es teiktu, ka ir jāskatās, kā mēs un ko mēs varam dot valstij. 11. novembris mums, motoklubam, ir ļoti būtisks datums. Pirmkārt, tas ir saistīts ar Brīvības cīņām, un mēs kā esošie un bijušie karavīri, protams, godinām tos Latvijas karavīrus, kuri lika stūrakmeni mūsu valsts izveidē. Un 11. novembris ir būtisks datums mums kā karavīriem, jo tas iezīmē vienu no lielākajām un veiksmīgākajām uzvarām Latvijas armijai,” saka Kaspars, “MMC Patrioti” pirmais prezidents.

“MMC Patrioti” pārstāvjiem novembra svētku nedēļa ir atceres periods un pārdomu laiks. Viņi uzskata – katram šajā laika vajadzētu domāt par to, ko katrs esam spējīgi dot Latvijai, lai to stiprinātu. 


Projektu līdzfinansē NEPLP no sabiedriskā pasūtījuma līdzekļiem
#NEPLP2021


Foto: MMC Patrioti, Facebook