Mudinot suņu saimniekus savākt aiz saviem mīluļiem, Jēkabpilī uzstāda speciālus atkritumu konteinerus

Lai savāktu aiz sava suņa, nepieciešamas vien pāris minūtes. Diemžēl daudzi suņu saimnieki to nedara, tādēļ šī problēma aktualizējas katru gadu.

Apzinīgie suņu saimnieki pauž sašutumu par tiem, kuri publiskās teritorijās nesavāc savu mīluļu ekskrementus. Nepatīkamais skats bojā pastaigas arī citiem iedzīvotājiem.

Lai motivētu suņu īpašniekus būt atbildīgākiem, SIA “Jēkabpils pakalpojumi” – atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Jēkabpilī – īsteno jaunu iniciatīvu, kuras laikā dažādās pilsētas vietās jau uzstādīti pirmie atkritumu konteineri, kas paredzēti tieši suņu izkārnījumu izmešanai. To pozitīvi vērtē daudzi suņu īpašnieki.

Draja saimniece Natalja pauž: “Parastajā miskastē, kad es metu, man likās, ka citiem cilvēkiem varbūt nav patīkami, atverot un iemetot savus parastos atkritumus. Mēs lasām obligāti, jo pēc mums paliek ļoti labas čupas. Nevar atstāt. Mēs tikai nesen sākām staigāt pa āru, jo mums bija potes, mēs nevarējām staigāt, bet pēc ziemas tiešām var manīt, ka nav lasījuši cilvēki ļoti daudzi.”

Tā kā suņu ekskrementus drīkst izmest jebkurā sadzīves atkritumu konteinerā, kādu pilsētā ir daudz, jaunie konteineri vairāk domāti iedzīvotāju izglītošanai.

SIA “Jēkabpils pakalpojumi” sabiedrisko attiecību speciāliste Santa Kūlīte stāsta: “Ne velti mēs esam izraudzījušies košus, spilgtus, pamanāmus šos konteinerus, lai liktu iedzīvotājiem aizdomāties. Tas ir gan praktisks, gan reizē izglītojošs pasākums. Protams, mēs aicinām izmantot un pievērst uzmanību, jo šī problēma pastāv jau gadiem. Ir nepatīkami daudziem iedzīvotājiem. Mēs esam saņēmuši pirms tam diezgan daudz sūdzību.”

Katrai urnai ir arī nodalījums, kurā “Jēkabpils pakalpojumi” ievietoja atkritumu maisiņus, kas noderētu gadījumā, ja suņa saimnieks savus aizmirsis mājās. Diemžēl dažas dienas pēc urnu uzstādīšanas maisiņu nav nemaz.

“Mēs noteikti šos maisiņus papildināsim, bet iedzīvotājiem vajadzētu atcerēties, ka vienmēr ir jāatceras pašiem paņemt līdzi savu maisiņu, jo mūsu mērķis bija nodrošināt iespēju, kur izmest suņu izkārnījumus, nevis nodrošināt maisiņus. Maisiņi paredzēti vairāk vai mazāk ārkārtas gadījumiem, kad tiešām ir aizmirsies,” bilst Santa Kūlīte.

Šobrīd ir uzstādīti 10 konteineri, bet atkritumu apsaimniekotājs apkopos iedzīvotāju ierosinājumus par to, kur vēl vajadzētu šādas urnas. Viss atkarīgs no finansēm, jo katra tāda urna maksā aptuveni 100 eiro, uzņēmumam vēl jāmaksā darbiniekam par urnu iztukšošanu.

Atkritumu apsaimniekotājs pauž cerību, ka jaunie konteineri motivēs suņu saimniekus būt atbildīgākiem, jo nevienam citam šie ekskrementi nav jāvāc. SIA “Jēkabpils pakalpojumi” sētnieki suņu izkārnījumus savāc tikai tajās teritorijās, kuras ir viņu pārziņā, savukārt namu pārvaldes sētniekiem darba prasības to neparedz darīt. Pienākums publiskās, apdzīvotās teritorijās savākt aiz saviem mājdzīvniekiem ir pašiem saimniekiem, un tas noteikts Ministru kabineta noteikumos. Prasības kontroli Jēkabpilī veic pilsētas pašvaldības policija, bet speciāli reidi netiek rīkoti resursu trūkuma dēļ.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Surkulis saka: “Jēkabpils pilsētas pašvaldības policija patrulēšanas režīmā, kad tiek apsekotas pastaigu vietas, cilvēku drūzmēšanās vietas, pievērš uzmanību tam, lai suņi, kas ir pavadā vadāmi, atrastos tieši pie pavadas, tāpat arī lai viņu ekskrementi tiktu salasīti. Konkrēti par to, ka kāds nav novācis ekskrementus, mums administratīvie pārkāpumi nav sastādīti. Tas tiek preventīvi darīts pirms tam – mēs aptaujājam cilvēku, vai viņam ir maisiņš ekskrementu savākšanai.”

Pašvaldības policijā uzsver, ka nesavākšanu aiz suņa ikdienā noteikti redz daudzi aculiecinieki, bet parasti neviens nevēlas rakstīt iesniegumu, lai policija varētu uzsākt lietu. Tāpēc šobrīd vienīgais risinājums ir izglītojošais un audzinošais darbs, ko aicināti veikt arī paši iedzīvotāji, pārrunājot šīs problēmas savā ģimenē, kā arī draudzīgi aizrādot līdzcilvēkam, ja sanācis pamanīt šādu pārkāpumu publiskajā vidē.