Nākamajā ziemā ar vissezonas riepām braukt nevarēs

Līdz brīdim, kad automašīnām būs obligāti jābūt aprīkotām ar ziemas riepām, atlicis vien mēnesis. Taču daudzi autovadītāji arī ziemā brauc ar vissezonas riepām. No nākamā gada gan to vairs nevarēs un ziemā būs jābrauc ar prasībām atbilstošām ziemas riepām. Šādu lēmumu jau pirms pāris gadiem pieņēma arī Igaunijā.

Lai gan lielākā daļa autovadītāju ziemas sezonā savam auto izmanto ziemas riepas, tomēr ir vēl neliela daļa, kuri izvēlas satiksmē doties ar vienu riepu komplektu gan vasarā, gan ziemā un tas ir ar vissezonas riepām. Šoziem ar tām vēl varēs braukt, bet ne gan vairs nākamjā ziemā.

Oskars Irbītis, satiksmes drošības eksperts: “Ir jāatgādina, jaunās likumdošanas normas, kas darbojas visā Eiropā. Drīzumā, šīs riepas, kas ir vissezonas m+s apzīmējums un kurām nav jaunais apzīmējums-kalns ar sniegpārsliņu, arī Latvijā, nedrīkstēs izmantot. Šobrīd tās vēl ir legālas, bet drīzumā izmantošana, nebūs pieļaujama, kā ziemas riepu izmantošana. ”

Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvis atzīst, ka diskusijas par vissezonas riepām ir sākušās pagājušā gada nogalē.

Mārtiņš Mālmeistars, CSDD pārstāvis: “Aizvadītā gada izskaņā, šī gada sākumā, dažādās ekspertu domnīcās diskusijās tika izteikts priekšlikums, ka Latvijā, līdzīgi, kā tas ir Igaunijā, jau pirms pāris gadiem ieviests, ka ziemas periodā, tajā obligātajā, kad ir jālieto ziemas riepas. No pirmā decembra līdz 1. martam. Vieglajiem transportlīdzekļiem, kuru masa ir lidz 3.5 tonnām, obligāti būtu jābūt aprīkotam ar riepām, kurām ir Alpu kalnu un sniegpārsliņu marķējums, kas nosaka, ka attiecīgā riepa ir testēta tiem apstākļiem, kas ir ziemā, arī Latvijā.”

Autovadītāju domas par to, ka nākamgad ar vissezonas riepām ziemā vairs nevarēs braukt, ir atšķirīgas. Artūrs, autovadītājs no Rīgas: “Es piekrītu. Jābūt ziemas riepām, vasarā-vasaras riepām. Vissezonas neder. Pašam bija slikta pieredze, savulaik, kad biju jauns. Jābūt katrai sezonai savām riepām. Tāpat, kā kurpēm. Ziemas kurpes vai vasaras kurpes.”

Jānis autovadītājs no Smiltenes: “Aizliegt, varbūt, nevajag. Pilsētā it sevišķi, tas nav tik aktuāli. Uz lauku ceļiem un garākiem gabaliem, labāk ir ar radzēm riepas, jo melnais ledus.”

Lolita, autovadītāja no Valmieras: “Grūti pateikt.Vissezonas jau ir labāk, nav jāmaina, var braukt visu gadu. ”

Ņemot vērā gaidāmās izmaiņas autovadītāji, kuri vēl šogad apsver jaunu riepu iegādi, tiek aicināti ziemai iegādāties riepas, kas atbilst visām prasībām.

 “Ja kāds transportlīdzekļa īpašnieks plāno iegādāties jaunas ziemas riepas uz šo sezonu, plāno lietot arī vairākas sezonas nākotnē, tad tā prasība un aicinājums, tiešām būtu pārliecināties vai ziemas riepas ir marķērtas ar jauno marķējumu. Ejot tehnisko apskati nākamgad, ziemas periodā, ja ziemas riepas būs aprīkotas ar m+s marķējumu, diemžēl, tehnisko apskati vairs nebūs iespējams iziet, “ uzsver Mārtiņš Mālmeistars.

Jāpiemin, ka ar vissezonas riepām joprojām varēs pārvietoties vasarā.