Naktī uz svētdienu pulksteņa rādītāji jāgriež stundu atpakaļ

Naktī no sestdienas uz svētdienu pulksten 4.00 no rīta notiks pāreja no vasaras uz ziemas laiku, pagriežot pulksteņa rādītājus par vienu stundu atpakaļ. Miega eksperts - dakteris Juris Svaža atzīst, tas, ka cilvēkiem šī laika maiņa ietekmē miega kvalitāti vai pašsajūtu ir subjektīvs vērtējums - medicīniski tam nav nekāda pamata, tas vairāk ir psiholoģiski.

Eksperts norāda - cilvēki ikdienā bieži nepievērš pietiekošu uzmanību miega kvalitātei. Kādreiz vakarā ilgāk paskatās filmas, svin svētkus, jāņos sagaida saullēktu, tāpēc viena stunda, ko zaudējam ar laika maiņu, nav tik būtiska. 

2018. gadā aktualizējās jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību, un Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas, paliekot vasaras laikā. Šāda vienošanās panākta visās Baltijas valstīs. Svarīgi šo kooridēto vienošanos panākt starp visām Eiropas savienības dalībvalstīm. 

Normunds Freibergs, Ekonomikas ministrijas eksperts: “Tad, kad Ekonomikas ministrija formulēja to Latvijas viedokli, tad mēs aptaujājām gan arī uzņēmumus, gan arī nevalstiskās organizācijas, visi, kas ir tieši vai netieši saistīti, tas, kas attiecās par elektrību vai enerģiju, tad lielu ieguvumu vai zaudējumu no tā principā nav.”

Ekonomikas ministrijā norāda - lai arī daudzas dalībvalstis ir par atteikšanos no laika maiņas, vienots redzējums par jauniem nosacījumiem nav vēl panākts, tāpēc tikmēr - divreiz gadā pārgriezīsim pulksteņa rādītājus.