Naukšēni – Rūķu novads

Rūķi Naukšēnu ielās pirmssvētku laikā liek apstāties ne vienam vien. Kārlis Blaumanis stāsta, ka ceļā bija sastapis četrus rūķus. Viņam ir prieks, ka cilvēki nav pazaudējuši Ziemassvētku prieku un ka rokas nav nolaiduši.

Kāda rūķu ģimene pie „Ievkalnu” mājām tapusi mājas iedzīvotājiem kopīgā rūķu gatavošanas talkā. Kāda iedzīvotāja stāsta, ka iesaistījās daudzi: “Viens sagādāja, citi taisīja, citi rotāja, tā mēs kopā to visu paveicām, šeit mēs visi iedzīvotāji esam viens par otru."

Kadrija Mičule, Ķoņu pagasta bibliotekāre, kultūras dzīves organizatore, stāsta, ka Ziemassvētku vecītim sāpot sirds par to, ka ir neziņa, vai varēs tikt pāri robežām, taču tādēļ esot rūķi, kas iepriecina un dara labus darbus. “Tieši tāds ir mērķis - izsist cilvēkus no tā drūmuma, kas ir pārņēmis.”

„Bērzkalnu” māju saimniece uzsver, ka ir patīkami, ka radusies tāda ideja. Viņai šķiet, ka viņas māja ir pateicīgā vietā – krustojumā, kur daudzi cilvēki staigā apkārt. Tādēļ nācās kaut ko izdomāt, tādējādi radot citiem prieku.

Rūķi Naukšēnos ir gan pie pagastmājas, gan pie daudzdzīvokļu un privātmājām, pat kokos. Tā kā Naukšēni sevi iedēvējuši par rūķu novadu, tad nav jau tā, ka rūķi būtu tikai Naukšēnu centrā. Pabraucot pa Nurmu ceļu, pie „Silenieku” mājām, jau no ceļa var ieraudzīt vai veselu rūķu kori -  rūķi ne vien sasēduši vai visos pagalma stūros, bet rūķos pārtapušas pat apstādījumu eglītes.

Naukšēnu novada iedzīvotāja stāsta, ka šobrīd esot tā, ka jaunieši neiet ārā, jo nevēlas iet vieni, tādēļ mammām neesot variantu – jāiet līdzi. Tā tika būvēti pirmie septiņi rūķīši.

Rūķu novada ideja ir arī nofotografēt savus rūķus, dalīties ar sirsnīgāko Ziemassvētku stāstu, jo būs arī dāvanu izloze. Trešais uzdevums, kurš var palikt arī citiem neatklāts, ir izdarīt kādu labu darbu, kas var iepriecināt kādu citu.