Naukšēnu skolas pedagogi: skolēni grupējas bandās; skolotāji piedzīvo vardarbību

Par smagiem pārkāpumiem – izolācijas telpās, kas ļoti atgādina karcerus, par ne tik smagiem – īpašās uzraudzības telpās, kas līdzīgas cietuma kamerām. Tie ir daži no audzēkņu disciplinēšanas veidiem, ko izmanto vienīgajā pāraudzināšanas skolā Latvijā Naukšēnos. Aizdomās par varbūtējiem bērnu tiesību pārkāpumiem iestādes direktors atstādināts no amata. Skolas pedagogi to uzskata par klaju netaisnību – mācību iestādē nonākot ļoti “smagi” bērni, no kuriem daudzi kopš bērnības pazinuši vienīgi noziedzīgās pasaules likumus, tāpēc vienkāršiem paņēmieniem neesot valdāmi.

Reaģējot uz audzēkņu sūdzībām, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) vairākkārt pārbaudījusi sociālās korekcijas izglītības iestādi “Naukšēni”. Pēdējo reizi tas noticis 2019. gadā, kopš tā laika sūdzību neesot bijis. Taču septembra nogalē inspekcija atkal devusies uz Naukšēnu pāraudzināšanas skolu, konstatējot, ka aizrādījumi nav ņemti vērā. “Bija runa par supervīzijām pedagogiem, par atbalsta personālu. Parunājot ar pedagogiem, mēs sapratām, ka nav nodrošinātas nekādas supervīzijas. Tas, ko mēs, inspekcija, šobrīd plānojam, - nosūtīt uz Naukšēniem savu krīzes komandu, lai mēģinātu palīdzēt ne tikai tur esošajiem audzēkņiem, bet arī personālam,” saka Evija Rācene, VBTI Bērnu tiesību aizsardzības dep. direktore.

Pēc pēdējās pārbaudes no amata atstādināts Naukšēnu pāraudzināšanas skolas direktors – aizdomās par bērnu tiesību pārkāpumiem. Kā uzsvērusi Izglītības un zinātnes ministrija, iemesls esot antihumānie apstākļi – karceri un izolatori, kā arī bērnu emocionāla un fiziska ietekmēšana. Pārliecināties par disciplinēšanas metodēm pašā skolā varēja arī ReTV Ziņu dienests.

Audzēkņi, kuri uzturas “namiņā” jeb vietā īpašajai uzraudzībai, ar sargu sazinās pa iekšējo komunikācijas tālruni, bet ārā var iziet vienīgi nožogotā pastaigu laukumā. Īpaši smagu pārkāpumu gadījumā, kad, kā skaidro pedagogi, audzēknis kļūst bīstams sev vai citiem, piespiedu izolācija gan nenotiek šeit, bet telpās vēsturiskajā Naukšēnu muižā. Arī te patlaban neviena nav, jo notiek remonts, taču tā nav bijis vienmēr. Skola saņēmusi gan Tiesībsarga, gan Bērnu tiesību inspekcijas ieteikumus saīsināt bērnu izolācijas laiku. “Izolācijas laiks ir kā nu kuram: kuram ir 24 stundas, kuram 48 stundas piemērots. Bet, nu, fakts kā tāds, ka tas iet pretrunā vispār ar bērnu tiesībām. Mums kolēģi stāstīja, ka pat cietumā nekas tāds nenotiek, kā notiek šeit. Tas nav normāli, ka direktors var pateikt, ka vienīgais, kas bērnu var nomierināt afekta stāvoklī, ir šis karceris, kur viņš ir kā būrī iesprostots kā dzīvnieks – principā pat bez jebkādas iespējas saukt palīgā,” saka Evija Rācene.

Skolas pārstāvji ReTV Ziņām nedeva atļauju intervēt audzēkņus – tas esot pašu bērnu interesēs, jo kameras priekšā neviens neko labu neteikšot. Ja kāds par skolu mēģinātu izteikties pozitīvi, tad “dūži” ar viņu izrēķinātos. Proti, sadzīve pašu skolēnu vidū esot veidota līdzīgi kā cietumos vai bandās. Līdz ar to - arī disciplinēšanai ieviesta strikta punktu sistēma. “Ja bērns ir izdarījis fizisku vardarbību pret kādu savu skolasbiedru ar redzamiem miesas bojājumiem, kur tiek piesaistīts arī mediķis, tādā gadījumā bērnam tiek piemērots īpašās uzraudzības režīms tūlītēji,” saka Ligita Dreija, skolas sociālā pedagoģe, un turpina, “ir gadījumi, kad ir notikusi dedzināšana, kad ir notikusi vispār internāta režīma darba dezorganizācija, kad ir sists, lauzts, gāzts, kur ir ļoti vardarbīgi, tad ir svarīgi galveno organizatoru tomēr izolēt. Izolācija notiek uz darbinieku ziņojumu pamata, uz direktora rīkojuma pamata.”

Jāpaskaidro, ka sociālās korekcijas izglītības iestādē “Naukšēni” bērni nonāk ar tiesas lēmumu – par zādzībām, laupīšanām, dažkārt arī par miesas bojājumu nodarīšanu. Naukšēnu skolā viņi apgūst pamatizglītību, kā arī sociālās prasmes – pašaprūpi, higiēnu. Pašlaik te mācās 20 bērni vecumā no 13 līdz 18 gadiem. Viņu klātbūtne nepaliek nepamanīta arī Naukšēnu iedzīvotājiem, jo nav retums, ka audzēkņi aizmūk.

Naukšēnu sociālās korekcijas skola izveidota pirms 23 gadiem; visu šo laiku to vadījis patlaban atstādinātais direktors Didzis Čākurs. Arī vairākums pedagogu ir ilggadēji skolas darbinieki, kuri uzraugu un ministrijas pārmetumus uzskata par netaisnīgiem. Audzēkņi ar gadiem kļūstot arvien “smagāki”: daudziem esot mācīšanās grūtības un atkarību problēmas, tomēr vairākums – apmēram divas trešdaļas – vēlāk pārkāpumus vairs neizdarot.