NBS karavīri no "Altum" varēs saņemt atbalstu mājokļa iegādei

AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") no ceturtdienas, 5.janvāra, sākusi piešķirt garantijas mājokļu iegādei Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīriem, aģentūru LETA informēja "Altum" pārstāvji.

Aizsardzības ministrija un "Altum" ir abpusēji vienojušās par garantiju sniegšanu NBS karavīriem banku aizdevumiem pirmajai iemaksai mājokļa iegādei vai būvniecībai. 

Pirmā banka, kas sāks nodrošināt kredītus ar valsts garantijām, ir "Swedbank". Tuvākajā laikā programmai gatavojas pievienoties arī citas bankas, kuras strādā ar "Altum" garantiju programmām. 

NBS karavīriem atbalsta programmas ietvaros būs pieejami aizdevumi nekustamā īpašuma iegādei līdz 250 000 eiro ar garantijas termiņu līdz 10 gadiem. Savukārt garantijas apmērs būs līdz 25% no aizdevuma pamatsummas - līdz 20 000 eiro apmērā. Garantiju varēs saņemt arī atkārtoti, ja būs pagājuši trīs gadi kopš iepriekš piešķirtās garantijas un saistības būs izbeigušās.

Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts (NA) skaidro, ka karavīru atalgojumu veido pamatalgas un vairāku kompensāciju summa, tādēļ līdz šim karavīri bankās nereti saņēma atteikumus hipotekārajiem kredītiem. Pateicoties jaunajai "Altum" programmai, karavīriem būs vienlīdzīgas iespējas saņemt kredītu mājokļa iegādei.

"Altum" mājokļu garantiju vadītāja Jana Logina norāda, ka "Altum" nodrošina garantijas aizdevumu pirmajai iemaksai ģimenēm ar bērniem, jaunajiem speciālistiem, kā arī sniedz pirmās iemaksas atbalsta grantus daudzbērnu ģimenēm "Balsts". Šī būs ceturtā atbalsta programma sadarbībā ar bankām, šoreiz atbalstu sniedzot NBS karavīriem. Līdzšinējo programmu atbalsts ir nozīmīgs - jaunajos darījumos vairāk nekā puse no banku kredītiem mājokļiem ir izsniegti ar valsts atbalstu, proti, ar "Altum" garantijām.

Aizņēmējiem, kas vēlas saņemt hipotekāro aizdevumu, kurš nodrošināts ar "Altum" mājokļu garantiju, ir jāiesniedz pieteikums kādā no bankām, ar kurām "Altum" ir noslēgts sadarbības līgums. Pēc pieteikuma saņemšanas, banka pārliecināsies, ka aizņēmējs atbilst garantijas saņemšanas nosacījumiem, izvērtēs pieteikumu un lems par garantijas piesaisti. Banka arī sagatavos un iesniegs "Altum" garantijas pieteikumu.

Pēc pieteikuma saņemšanas "Altum" līdz piecu darba dienu laikā to izvērtēs un pieņems lēmumu par garantijas izsniegšanu vai atteikumu sniegt garantiju. Paziņojumu par pieņemto lēmumu "Altum" nosūtīs bankai. Pēc "Altum" izrakstītā rēķina apmaksas un kredīta līguma saņemšanas no bankas, "Altum" kredītiestādei izsniegs garantiju par aizņēmējam piešķirto mājokļa aizdevumu, un kredīta ņēmējam tiks izmaksāts bankas aizdevums mājokļa iegādei vai būvniecībai. Process ir organizēts tā, ka karavīriem pašiem nebūs jādodas uz "Altum", lai iesniegtu dokumentus.

"Altum" līdz šim ir izsniegusi 4158 garantijas jaunajiem speciālistiem par 33 miljoniem eiro, kas ļāva saņemt banku aizdevumus ar "Altum" garantiju 280 miljonu eiro apjomā. No izsniegtajām garantijām 85,2% ir ņēmuši jaunie speciālisti Rīgā un Pierīgā, kamēr Zemgalē - 5,1%, Kurzemē - 4,7%, Vidzemē - 3,3%, bet Latgalē - 1,7%.

Izsniegtas garantijas arī 24 000 ģimeņu, kurās aug 35 000 bērnu. Garantiju apmērs ir 190 miljoni eiro. Arī ģimenes ar bērniem sniegto atbalstu visaktīvāk izmantojušas Rīgā un Pierīgā (77,9%). Kurzemē izsniegti 7,5% garantiju, Zemgalē - 7,3%, Vidzemē - 4,7%, bet Latgalē - 2,6%.

"Altum" sniedz arī vienreizēju subsīdiju "Balsts" daudzbērnu ģimenēm (ģimenē ir vismaz trīs bērni vai vismaz divi bērni un tiek gaidīts trešais) bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Līdz šim izmaksāti 920 subsīdiju 7,6 miljonu eiro kopsummā, kas aizņēmējiem ir ļāvis saņemt banku aizdevumus 76,5 miljonu eiro apjomā.

Mājokļu iegādes garantiju pieprasījums ir stabils, tikai 2021.gadā tas bija nedaudz palielinājās, kas skaidrojams ar saņemšanas nosacījumu paplašināšanu. Neraugoties uz energoresursu cenu kāpumu un būvniecības izmaksu pieaugumu, kā arī karu Ukrainā, kas provocē nestabilitāti un liek būt piesardzīgiem ar lieliem pirkumiem, ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti turpina iegādāties mājokļus. Katru mēnesi tiek izsniegtas garantijas aptuveni 3,3-3,8 miljonu eiro apjomā, informē "Altum" pārstāvji.

"Altum" ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

"Altum" 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs - Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs - Zemkopības ministrija. "Altum" obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.


Foto: Freepik