NBS komandieris: “Šī vieta ļaus testēt visas tās iekārtas, ko ražo mūsu vietējie ražotāji.”

Šodien Sēlijas militārajā poligonā atklāts dronu mācību un testēšanas poligons. Vienlaikus  Sēlijas poligonā pirmo reizi norisinājās militārās mācības, kas ir daļa no starptautiskajām mācībām “Baltic Zenith 2024”. Mācībās piedalījās Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēki kopā ar dronu koalīcijas pārstāvjiem, veicot bezpilota lidaparātu testus, lai nodrošinātu to atbilstību Ukrainas bruņoto spēku prasībām.

Leonīds Kalniņš, NBS komandieris ģenerālleitnants: “ Šī vieta mums ļaus testēt visas tās iekārtas, ko ražo mūsu vietējie ražotāji un konkrēti lidojošās iekārtas un šeit saskarās antogoniskas sistēmas - pirmā ir tā, kur ražotājs cenšas izveidot tāda tipa lidaparātu, kas izdzīvos kaujas laukā un otri ražotāji atkal centīsies iznīcināt šo aparātu, lai nodrošinātu atkal savas spējas.”

Kaspars Pollaks, LMT Aizsardzības un drošības biznesa vadītājs: “ Šī ir formāli trešā testēšanas reize dronu koalīcijas iniciatīvas ietvaros un es teiktu, ka tā ir droši vien pati svarīgākais tests, jo šodien mēs runājam par elektroniskās kara darbības ietekmi uz droniem. Tas, ko mēs redzam Ukrainā ir ārkārtīgi plašs dažāda veida sistēmu, dažāda veida dronu pielietojums, taču visur noteicošais faktors ir sakari. Tāpēc šāda iniciatīva par šīs te dronu testēšanas vietas izveidi mēs vērtējam ļoti pozitīvi, jo ir iespēja ķerties pašam galvenajam, saprast par risinājumu atbilstību un risinājumu darbības spēju tieši elektroniskās karadarbības apstākļos.”

Andris Sprūds, Aizsardzības ministrs: “Mēs varam turpināt aktīvo sadarbību, kas mums ir ar dronu ražotājiem, jo Latvijā ir milzīgs potencāls tieši dronu ražotāju vidū un domāju, ka šobrīd šī sadarbība ļoti veiksmīgi mums veidojas, lai mēs gan stirpinātu savas spējas, dronu armiju veidotu, gan lai atbalstītu Ukrainu caur dronu koalīciju, ko mēs arī līdzvadām.”

NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš vēl norādīja, ka bruņoto spēku vajadzībām būs vēl daži poligoni ar citādāku vidi, piemēram, nākamais būs, kur varēs izmēģināt un testēt dronus pilsētvidē. Jau ziņots, ka, lai attīstītu un stiprinātu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku dronu kapacitāti visos līmeņos, spējas attīstībā šogad un turpmākajos gados investēs 20 miljonus eiro. Tāpat, reaģējot uz industrijas interesi un veicinot uzņēmējdarbības vides attīstību, Aizsardzības ministrija aicina uzņēmumus līdz 21. jūnijam iesūtīt pieteikumus grantu konkursā inovāciju attīstībai bezpilota lidaparātu jomā, ar kopējo finansējumu 600 000 eiro.


Attēls: ekrānšāviņš no AM video