Neadoptējot dzīvnieku sešu mēnešu laikā, draud nāve

Nepatīkams pārsteigums Ziemassvētku gaidīšanas laikā satraucis dzīvnieku patversmes. Ropažu un Talsu novada domes iepirkumos par klaiņojošo dzīvnieku izķeršanu iekļauts punkts, kas paredz, ka dzīvnieku adopcijas process nedrīkst būt ilgāks par sešiem mēnešiem. Aptaujātās patversmes uzskata, ka šādai prasībai nav juridiska pamata, tā ir pretrunā “no-kill” principiem, kas paredz jebkuram dzīvniekam ļaut dzīvot. Ropažu novads iepirkumu pašreiz pārtraucis.

Likumdevējs ir noteicis, ka pašvaldībām jārūpējas par klaiņojošo dzīvnieku izķeršanu, uzturēšanu un bezsaimnieka dzīvnieku līķu utilizāciju, tāpēc ik gadu tiek organizēts iepirkumu konkurss, kurā specifikāciju, ievērojot dzīvnieku labturības prasības, nosaka iepirkumu veicējs. Dzīvnieku patversmes šoreiz gan pārsteidzis Ropažu novada iepirkuma specifikācijā iekļautais, ka dzīvnieku adopcijas process nedrīkst būt ilgāks par sešiem mēnešiem. “Kāpēc viņš ir jāeitanizē, minot vienīgo iemeslu, ka viņš nav adoptēts līdz sestajam mēnesim. Pašreiz nav skaidrs, kāpēc šāda norma vispār iepirkumā ir ielikta, jo juridiska pamatojuma tai nav,” saka Danuta Priede, dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” vadītāja.

Arī Valmieras un Cēsu patversmes, kuras gan neesot grasījušās piedalīties iepirkumā, ir izbrīnītas par šādu normu.  Kā telefonsarunā stāsta patversmju pārstāvji, garantēt adopciju pusgada laikā noteikti nevarot neviens, jo esot arī tādi dzīvnieki, kuri tikai pēc pusgada ir gatavi adopcijai. Ropažu novada teritorijā esošās “no-kill” dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja uzskata, ka tā ir pretimnākšana tām organizācijām, kuras vēlas tikai vairāk nopelnīt. “Ir organizācijas, kas ir iemanījušās mēnesī uztaisīt “divus apgriezienus” ar dzīvniekiem. Savākt, eitanizēt un vākt nākamos. “Ulubelei” tas šķiet absolūti neloģiski, tāpēc mēs lūgsim palīgā “Dzīvnieku policijas” juristus izpētīt, no kurienes kājas aug šim te spārnotajām prasībām,” saka Ilze Džonsone, dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja.

“Ulubeles” vadītāja pamanījusi, ka šāds punkts specifikācijā iekļauts arī Talsu novada iepirkumā. Sazināties ar iepirkumu nodaļas speciālisti ReTV šodien neizdevās, bet iepirkuma uzvarētāja - “Slokas dzīvnieku patversme” - pārstāvis telefonsarunā teic, ka šo punktu vienkārši ignorēšot. Ja pēc pusgada jaunas mājas dzīvniekam nebūs atrastas, tas palikšot patversmē. Ropažu novads iepirkumu gan pārtraucis un rakstiskā komentārā skaidro: “Par adopcijas procesu dzīvniekam: ir noticis pārpratums nepareiza formulējuma un dažādas interpretācijas dēļ. Adopcijas process dzīvniekam bija domāts jau sadarbībā ar potenciālo jauno dzīvnieka īpašnieku, nekādā gadījumā par eitanāzijas procesu dzīvniekam.”

“Es ļoti ceru, ka iepirkumu komisija šim iepirkuma pievērsīsies ar lielāku atbildības sajūtu. Parasti suņu, kaķu iepirkumi... nu, tie jau ir tikai suņi un kaķi, tad tur reizēm saliek tādas normas iekšā, kas fiziski nav izpildāmas. Es domāju, ka beidzot ir jāpievēršas tam nopietni,” pauž Danuta Priede.

Patversmes arī vēlētos, lai tā saucamajiem mazajiem iepirkumiem tiktu pagarināts pieteikšanās termiņš, kas pašreiz esot tikai desmit dienas.


Foto: Freepik